„Botičky“ za parkování jsou dnes spíše výjimkou. Většinou je najdete na levém předním kole

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Městská policie Plzeň - Foto: Městská policie Praha - 15. 6. 2024


Dřív stačilo špatně zaparkovat a už jste měli poměrně velkou šanci, že na autě najdete technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla, tzv. „botičku“. Dnes už se tak často nerozdávají, přesto pořád umí znepříjemnit život.

Zákon přesně stanovuje, kdy a za co můžete dostat botičku. Dočkají se ji auta, která byla zaparkována na zákazu stání či zastavení, které stojí na chodníku, ale i auto, které stojí na místě, do něhož je zakázán vjezd. Strážníci mohou botičku dát i na auto, které brání v průjezdu. Jenže to je jen teorie. Ve většině případů by umístění botičky na auto jen prodloužilo dobu, po kterou na místě překáží. Proto strážníci častěji přistupují buď rovnou k odtahu auta nebo jen k udělení pokuty. Třeba v Plzni na to už několik měsíců mají aplikaci, ta usnadňuje strážníkům řešení špatně parkujících aut a jejich řidičům zkracuje dobu řešení přestupku.

„Díky automatizovanému systému dochází k oznamování dopravních přestupků příslušnému správnímu orgánu elektronickou cestou, a to přímo do jeho datové schránky. K osazování vozidla botičkou přistupuje městská policie již jen zcela výjimečně. Zejména tam, kde tento systém zatím nelze využít, nebo je potřeba zjistit konkrétní osobu řidiče nebo provozovatele motorového vozidla (např. cizinci mimo schengenský prostor),“ vysvětlila před časem plzeňská městská policie.

A co s botičkou dělat?

I tak se pořád může stát, že přijdete ke svému autu a botičku na něm najdete. Zpravidla bývá umístěna na levém předním kole, tedy na straně u řidiče, aby si ji určitě všiml. Pokud by se však strážníkovi s botičkou špatně manipulovalo, může být na jakémkoliv jiném kole. Nemůže se vám ale stát, že byste si ji nevšimli a rozjeli se. Na okně u řidiče je totiž od strážníků vždy přilepena informace o tom, že na autě máte botičku a jak máte dále postupovat.

V prvé řadě se nevyhnete telefonátu na linku městských strážníků (156). Tam nahlásíte číslo botičky a počkáte na to, až ji strážníci přijedou sundat. Zadarmo to ale nebude. Poplatky se liší dle konkrétního města, někde můžete kromě pokuty za parkování zaplatit 500 Kč navíc, jinde i 2000 Kč. Dostanete možnost zaplatit na místě, zpravidla hotově nebo kartou, ale i později složenkou či bankovním převodem.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

1 názor na “„Botičky“ za parkování jsou dnes spíše výjimkou. Většinou je najdete na levém předním kole”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru