Ilustrační foto

Zatímco na většině míst světa se silvestrovské oslavy nesou v duchu veselí, pohody a radosti, ve Francii má tento den velmi hořkou pachuť. Už řadu let tam totiž lidé během Silvestra zapalují zaparkovaná auta. A nejde o jednotky případů. Hasiči každoročně řeší i tisíce takových požárů. Letošní rok nebyl výjimkou, ačkoliv nutno uznat, že požárů bylo přeci jen o něco méně než obvykle.

Dle twitterového oznámení tamního ministra vnitra Géralda Darmanina bylo letos na území Francie, především pak kolem Paříže, zapáleno 874 vozidel. Jakkoliv toto číslo zní děsivě, v roce 2019 jich bylo 1316 a například v roce 2013 jich bylo 1200. Mimochodem, v roce 2008 ještě před Silvestrem takto shořelo více než 8800 aut.

To ukazuje, že nejde o žádnou novinku, hasiči u hořících aut na Silvestra zasahují už řadu let. Dříve šlo hlavně o protesty chudých přistěhovalců, kteří tak dávali najevo svou nelibost nad tím, jak špatně se jim ve Francii daří.

V dnešní době jde ale dle policie a hasičů hlavně o hloupou a nebezpečnou tradici mladých lidí. Někteří z nich v tom sice stále vidí onen protest proti špatnému životu, jiní z toho ale udělali hloupý zvyk většinou umocněný alkoholem či drogami.

1 komentář

Přidat komentář