zeleznicni-prejezd-policie

I když jsou tresty přísné, řidiči na železničních přejezdech stále chybují

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 19. 6. 2023


Pokud byste hledali nějaké místo, které je pro řidiče opravdu velmi nebezpečné, pak jsou to jednoznačně železniční přejezdy. Každoročně na nich dojde ke stovkám nehod, přičemž jejich viníky jsou v drtivé většině chybující řidiči aut. A při takových nehodách s rozjetým vlakem často končí lidské životy.

I proto se ostravští policisté rozhodli, že je na čase řidiče na přejezdech víc kontrolovat. V minulém týdnu se vydali k několik přejezdům a zjišťovali, jak řidiči dodržují dopravní předpisy. Během tří dnů policisté zkontrolovali přes 220 řidičů, 45 z nich pak porušilo předpisy týkající se povinností na přejezdech. „Na těch řidiči nejčastěji nerespektovali dopravní značení „Stůj, dej přednost v jízdě“, a to ve 26 případech. Dále pak 15 řidičů překročilo povolenou rychlost a tři hazardéři vjeli na železniční přejezd v době, kdy již na zabezpečovacím zařízení blikala červená světla. V jednom případě zariskoval také chodec,“ popsala krajská policejní tisková mluvčí Kateřina Kubzová.

Kromě toho policisté dohlíželi i na ostatní přestupky, a i ty nakonec museli řešit. Devět řidičů za volantem telefonovalo a tři měli auta v nevyhovujícím technickém stavu. Za všechna porušení pravidel nakonec policisté na místě vybrali 32 000 Kč. Čtyři řidiči byli oznámeni do správního řízení.

V ČR začne od února fungovat železniční přejezd, který automaticky monitoruje dopravní přestupky

Ztráta řidičáku a dost bodů

Je potřeba si uvědomit, že nejde jen o vjíždění na přejezd, když blikají výstražná světla. Na přejezdech a v jejich okolí platí mnoho pravidel, která je nezbytná dodržovat. „Zákon o provozu na pozemních komunikacích nám jasně říká, že vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém k němu přijela. Ve vzdálenosti 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 kilometrů v hodině. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 kilometrů v hodině. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění,“ připomněl před nedávnem policejní tiskový mluvčí David Linhart.

A dodal: „Při jízdě přes železniční přejezd musí řidič dodržovat i další pravidla silničního provozu. Na železničním přejezdu nesmí předjíždět další vozidla, otáčet se a couvat. Na železničním přejezdu a ve vzdálenosti 15 metrů před ním a za ním nesmí zastavit a stát. Řidič nesmí užít dálková světla, mohl-li by být oslněn strojvedoucí vlaku nebo řidič protijedoucího vozidla. Při zastavení vozidla před železničním přejezdem nesmí řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče vozidla v protisměru.“

A pokuty rozhodně nejsou z nejnižších. Ve správním řízení se mohou dostat až na 5000 Kč, zákaz řízení až na půl roku a k tomu sedm trestných bodů. Ovšem v případě, že řidič na přejezdu předjíždí, je pokuta až 10 000 Kč a zákaz řízení až na rok. Bodové ohodnocení je v tomto případě stejné.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist
Přejít nahoru