toyota-gr-yaris-2020-uk

Rallyová hvězda týmu Toyota Elfyn Evans, jenž aktuálně stojí v čele žebříčku závodních jezdců světového rallyového šampionátu, dočasně odloží klíčky od svého Yarisu WRC, aby nový homologovaný GR Yaris veřejně podrobil první opravdové rallyové jízdě ve Velké Británii.

Nový model je čistokrevným sportovním vozem, postaveným na zkušenostech týmu Toyota Gazoo Racing v podnicích WRC. Evans se v rámci festivalu Speedweek během dvou dnů zúčastní sedmi průjezdů superspeciálek: 1. až 4. rychlostní zkouška se uskuteční ve čtvrtek 15. října od 18 hod; 5. až 7. rychlostní zkouška je naplánována na pátek 16. října od 13:10.

toyota_wrc-Elfyn_Evans
Elfyn Evans

Na speciálních měřených úsecích během festivalu Speedweek se sjedou rallyové vozy reprezentující bezmála půlstoletí WRC. V omezeném prostoru závodního okruhu byly vytvořeny dvě erzety (severní a jižní smyčka), projížděné přímo na závodní dráze, ve vnitřní oblasti dráhy, na vozovce po obvodu a v hlavním tunelu pro vozidla. Kombinace rychle projížděných zatáček, úzkých vlásenek a náhlých změn povrchu mezi asfaltem a šotolinou bude pro jezdce nelehkou výzvou.

V návaznosti na zrušení Festivalu rychlosti v Goodwoodu (Goodwood Festival of Speed and Revival) z důvodu koronavirové pandemie byl uspořádán festival Goodwood Speedweek, kombinující prvky obou podniků do motoristického svátku během jednoho víkendu. Fanoušci se mohou těšit na tři dny bezplatného živého vysílání akce na okruhu prostřednictvím speciálního streamovacího kanálu, i prezentaci festivalu Goodwood na sociálních sítích Twitter, Facebook a YouTube.

První Toyota GR Yaris už sjela z výrobní linky. Česká kvóta už je téměř vyprodaná

Jedinečný sportovní model GR Yaris je postaven na nové podvozkové platformě a pohání jej zbrusu nový přeplňovaný tříválec 1,6 litru s maximem výkonu 261 koní a točivého momentu 360 Nm. Pyšní se též speciálním pohonem všech kol GR-FOUR, vyvinutým na základě zkušeností týmu Toyota Gazoo Racing v motoristických soutěžích. Výkonný vůz je zároveň velmi lehký (jen 1280 kg), a tak akceleruje z místa na 100 km/h za 5,5 sekundy.