opel kohaf

Huawei bude monitorovat stav řidičů a volat na ně policii

Autor: Anina Russová - 28. 1. 2019


Velký bratr nás vidí a do budoucna toho uvidí opravdu hodně. Stejně tak, jako se dříve nebo později dočkáme zcela autonomních aut, dočkáme se i toho, že tahle chytrá auta budou hlídat nás, (ne)řidiče. I všechna ta autonomní auta totiž bude potřeba stále z pozice řidiče kontrolovat a svým způsobem hlídat, tak to alespoň vidí britští novináři. A myslí si to nejspíš i čínská společnost Huawei.

Tato společnost přišla s nápadem, že bude dobré všechny ty řidiče chytrých aut kontrolovat. Jde jí o to, aby se za volant, byť chytrou elektronikou ovládaným, neposadil nikdo, kdo je unavený nebo opilý. Dokonce už na tento nový bezpečnostní systém udělala patent, který podala ke schválení do Evropského patentového úřadu. V tuto chvíli běží lhůta, během níž by měl úřad věc prozkoumat a zjistit, jestli bude patent udělen nebo ne.

Jde o to, že systém díky rozmístění hned několika kamer a čidel pozná, v jakém stavu řidič je a jestli ho tedy nechá převzít kontrolu nad vozidlem. Pozná to podle výrazu tváře, řeči nebo stavu očních zorniček. Následně vyhodnotí, zda je řidič pro jízdu způsobilý nebo ne. A pozná to jak před jízdou samotnou, tak i během ní. Krom toho, že bude systém schopen odmítnout předat řízení osobě sedící za volantem, zvládne také rovnou zavolat policii. Jedná se také o tom, že by tento systém mohl umět s řidičem komunikovat a v případě podezření na únavu, nemoc nebo alkohol, by mu položil řadu otázek a na základě odpovědí by jednal. Systém by navíc mohl být vycvičen k rozpoznání drog nebo přítomnosti zbraní. Možné je prostě úplně vše.

Už dnes v Číně řadu měsíců funguje systém přísného monitorování vybraných občanů, kteří na základě toho, jak spořádaně se chovají mohou více či méně „svobodně“ dýchat. V případě nepřiměřeného chování skončí bohužel v lágrech. A přesně k tomu směřuje podle nás i tento systém. Ano, my víme, že bezpečnost je nesmírně důležitá, ale opravdu necháme úřady, aby ji vyžadovaly tímto stylem. Nějak se nám to nelíbí…

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru