Dnes vám dám dobrý důvod k tomu, abyste si pod stromeček přáli jen a jen LEGO. Tušíte správně, že přijde nějaké auto postavené z této stavebnice a máte pravdu. Jenomže tohle auto je úplně odlišné od těch, které jsme vám až doposud ukázali. Asi se shodneme na tom, že Porsche 935 Martini nebo výstava monopostu Formule 1 jen a jen z LEGA opravdu ohromí. Funkční model Porsche 911 Turbo Cabrio ohromí ještě asi o fous víc, ale co když vám dnes ukážu opravdu funkční hot rod v měřítku 1:1, který má motor z LEGA a JEDE (!) na stlačený vzduch?

Než jsem viděla video, myslela jsem, že si dělají legraci a výrobek jen nějak popotahují, ale zjevně ne. Když jsem video viděla, nechápala jsem. Za použití více než půl milionu (!) kostiček LEGO se dvěma lidem podařilo postavit něco, o čem sní každé nejen dítě. No, uznejte sami, kdo z vás nechtěl mít doma auto nebo třeba lokomotivu z LEGA?

Australský podnikatel Steve Sammartino chtěl své LEGOauto také, a tak jednoho dne publikoval na svém Twitteru vzkaz, že má v plánu něco takového postavit, a že shání finanční prostředky. Ty se mu nakonec podařilo sehnat a navíc se seznámil s 20-letým Raulem Oaidaou, mladíkem žijícím v Rumunsku. Tenhkle génius, i přes to, že je mu teprve 20 let, postavil a vymyslel celý funkční motor pouze z kostiček LEGO. Celý projekt byl postaven a testován v Rumunsku a následně byl převezen do australského Melbourne.

Na videu se můžete podívat, jak dokonale funguje motor s 256 písty postavený jen z LEGA. Stroj dosahuje maximální rychlosti 20 až 30 km/h, což si myslím, že je až dost na něco, co je postaveno z plastových kostiček. Oběma pánům se hluboce klaním. Tohle je kus skvěle odvedené práce!

-AR-