Honda Civic Type R má další traťový rekord, tentokrát ho vytvořil Tiago Monteiro na okruhu Estoril

Od Tisková zpráva | 24. 7. 2018 0

Sériový vůz s pohonem přední nápravy Honda Civic Type R vytvořil nový rekord 2 minuty a 1,84 sekundy na portugalském okruhu Estoril. Vysoce výkonný hatchback řídil jezdec Honda WTCR Tiago Monteiro.

Ikonický okruh Estoril je trať o délce 4,2 km s náročnou šikanou a dlouhou rovinkou. Jezdec musí na tomto okruhu prokázat zkušenosti s neobvykle širokým rozsahem rychlostí v rámci jednoho kola. Vůz Civic Type R na tomto okruhu prokázal své kvality – motor 320 PS VTEC TURBO udává vynikající tempo a důmyslné zavěšení a systém řízení umožňují rychlé a stabilní ovládání. To dokázal Monteiro svou jízdou k novému okruhovému rekordu vozů s pohonem přední nápravy.

Když hovořil o rekordním času, Tiago Monteiro uvedl: „Přijeli jsme sem, abychom překonali stávající okruhový rekord předchozího vozu. Nebylo to ale vůbec jisté – je to přece okruhový rekord a ten není snadné pokořit. Chcete-li zaútočit na okruhový rekord Estorilu, musíte mít naprostou důvěru ve svůj vůz. A nový Type R má přesně ten výkon a je velmi spolehlivý. Okruhový rekord jsme překonali, přesněji řešeno převálcovali.“

Ve svém komentáři k samotnému vozu Type R dodal: „Type R je velmi stabilní, má velmi účinné brzdy a úžasný motor. Máte v něm pocit, že řídíte závodní vůz. Na trati snadno zapomenete, že se jedná o standardní silniční vůz, ale potom s ním můžete odjet domů. Nový Type R představuje velký pokrok. Přesněji řečeno hovoříme o zcela odlišném voze z hlediska designu, aerodynamiky, zavěšení, geometrie, motoru. Ale zejména o pocitu z jízdy.“

Nový rekordní čas na okruhu Estoril je čtvrtým jednokolovým rekordem vozu Honda s pohonem přední nápravy v roce 2018. Vůz Civic Type R již zajel rekordní časy na okruzích Silverstone, Spa-Francorchamps a Hungaroring. V roce 2018 společnost Honda zatím překonala svoje rekordy na všech těchto okruzích.

Tato iniciativa přinesla stejný výsledek, jako v roce 2016, kdy společnost Honda vytvořila rekordy s předchozí generací vozu Type R s pohonem přední nápravy na okruhu Estoril, Hungaroring, Silverstone a Spa-Francorchamps. Iniciativa „Type R Challenge 2018“ navázala na jednokolový traťový rekord pro sériové vozy s pohonem přední nápravy. Ten vytvořil vůz Civic Type R v dubnu 2017 na okruhu Nürburgring Nordschleife s jednokolovým časem 7 minut a 43,8 s.

Přečtěte si také:  Test Honda HR-V e:HEV (2022)

Nejnovější vůz, který nosí slavný červený emblém „H“, je součástí nejrozsáhlejšího vývojového programu zcela nové desáté generace Civic v dosavadní historii značky Honda. Tento model byl technicky přepracován tak, aby přinášel co nejatraktivnější dynamiku v segmentu hatchbacků – na silnici i na závodní dráze. Má lehkou a velmi tuhou karoserii, nízké těžiště a propracovaný systém dvojitého zavěšení přední nápravy s pružicí a tlumicí jednotkou, což snižuje přenos točivého momentu do řízení a usnadňuje extrémní zatáčení.