Honda Civic BTCC proti sekačce Honda Mean Mower – video

Od Pavel Srp | 3. 1. 2014 0

Evropská divize automobilky Honda má odvahu, ocenil to i britský Top Gear, který jí za nejrychlejší sekačku světa udělil titul Věc roku roku. Tentokrát však nešlo o auto nebo motorku, ale o sekačku Honda Mean Mower.

O tom, že sekačka je opravdu hodně rychlá, hovoří její technické údaje. Motor o objemu 1,0 litru z motocyklu Honda VTR Firestorm nabídne výkon 109 koní a 96 Nm točivého momentu, neskutečné zrychlení z 0 na 100 za méně než čtyři sekundy a maximální rychlost až 209 km/h. Kola a šasi sekačka dostala z terénní čytřkolky TRX420 ATV a celek váží pouhých 140 kg. Poměr hmotnosti a výkonu je u této sekačky neskutečných 779 koní/tunu.

Stále je to však především sekačka, a díky dvěma elektromotorům na žacím ústrojí roztáčejícím 3mm ocelové nože až na neuvěřitelných 4 000 ot./min, stále dokáže sekat trávu až do rychlosti 24 km/h. Samotné žací ústrojí bylo kvůli snížení hmotnosti vyrobeno na zakázku ze skelných vláken, zatímco sběrný koš byl geniálně využit pro umístění palivové nádrže, výkonného chladiče oleje a sekundárního vodního chladiče. Mean Mower.

Jiný britský mgazín, Auto Express, vzal sekačku a závodní speciál Honda Civic pro závody britského mistrovství cestovních vozů (BTCC). Civic BTCC má pod kapotou přeplňovaný benzínový dvoulitr, který pohání vůz silou 300 koní a maximální rychlost se mu zastaví až někde kolem 260 km/h. Nechybí samozřejmě závodní brzdy, bezpečnostní rám, skořepinové sedačky a vše, co k takovému závodnímu speciálu patří.

Podívejte se na video, kde se oba tyto stroje postaví je proti sobě na závodním okruhu. Za volanty přitom sedí tovární jezdci závodního týmu Honda Team Dynamics, Gordon Shedden a Matt Neal.

-AR-/-PS-