Test Range Rover P530 AWD (2022)

Hlodavci mohou v motoru auta napáchat velké škody. Láká je teplo a zbavit se jich není lehké

Autor: Radim Plachý - Foto: Pavel Srp - 22. 10. 2022


Jako kdyby toho během podzimu řidiči neměli už tak dost. K prvním mrazíkům, kluzkým silnicím, mlhám a řidičům, kteří neumějí používat mlhovky se přidávají také hlodavci, kteří si nejčastěji z motorového prostoru dělají nový domov. Rozmluvit jim to není snadné, řešení škod, které napáchají také ne, ale alespoň je může zmírnit pojištění.

Co s tím?

Důvodem, proč kuny či další hlodavci lezou do motoru, kde pak překoušou vše, co mohou, je teplo. Stačí zaparkovat u lesa nebo doma na zahradě a než auto vychladne. Láká svým teplem ta zvířata, kterým by jinak byla zima. Nejčastěji pak jdou po kabelech a hadičkách a je jim jedno, jestli jsou od brzd nebo chladicí soustavy. Moc jim chutná i odhlučnění.

Cest, jak hlodavcům zamezit v přístupu do auta, je několik. Určitě jste slyšeli o radách, které říkají, že určitě pomůžou psí chlupy nebo lidské vlasy umístěné do motorového prostoru. Někdo spoléhá na rozsypanou skořici či pepř, další na vonné interiérové stromečky. Další pak sází na speciální chemické prostředky, které jsou dostupné na internetu nebo v hobbymarketech. Existují i speciální plašičky vydávající zvuk, který by měl zvířatům vadit. Problém s nimi je ale ten, že zvuk může vadit i domácím psům a kočkám. Záleží jen na tom, co se vám osvědčí a kolik do toho chcete investovat. Vonný stromeček stojí pár korun. Vlasy posbíráte v koupelně, chemické postřiky vyjdou na pár stovek a plašičky i za pár tisíc.

A co pojistka?

I sebelepší rada se může ukázat jako bezpředmětná. Pak už pomůže jen servis a pojistka. Některé pojišťovny nabízí pojištění proti škodám od hlodavců v rámci havarijního nebo takzvaného allrisk pojištění. Vždy se ale o tom přesvědčte před podpisem smlouvy! Pokud máte jen povinné ručení, pak je dobré si tento útok hlodavců připojistit zvlášť. Vyjde to na pár korun ročně, přičemž spoluúčast bývá 1000 Kč a škody, které jsou takto kryty ve výši zhruba 30 000 Kč.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České Pojišťovny nám k tomu řekl: „My máme v nabídce doplňkové pojištění „Poškození vozidla zvířetem“, které motoristé sjednávají poměrně často. Je to dané jeho parametry – pojistný limit je nastavený na 30 000 Kč a spoluúčast v případě škody je jen 1000 Kč. Pojištění se přitom vztahuje jak na vozidla spalující klasická či alternativní paliva, tak na elektromobily. Pojištění se vztahuje na poškození následujících částí motorového prostoru stojícího vozidla zvířetem: kabelů, kabelových svazků, brzdové soustavy, chladicí soustavy nebo odhlučnění. U elektrických vozidel je pak za motorový prostor považován takový prostor, kde je elektrický motor umístěn.“

Je také potřeba počítat s tím, že především většina nových aut má elektroniku hodně propojenou. Myš nebo kuna překouše jeden malý kabel a auto nenastartuje. A pak často pomůže jen odtahovka. Nezapomínejte proto, že i v rámci povinného ručení máte odtahové služby většinou předplacené.

„Stačí zavolat na asistenční linku, jejíž číslo mají motoristé na zelené kartě, a my jim jsme schopni říct, zda mají na pomoc ze svého pojištění nárok. Pokud ano, vysíláme okamžitě na místo pomoc, která nepojízdný automobil odtáhne do nejbližšího servisu,“ popisuje běžnou praxi Jitka Ševčíková z Europ Assistance.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

1 názor na “Hlodavci mohou v motoru auta napáchat velké škody. Láká je teplo a zbavit se jich není lehké”

  1. Nemožný nesmysl – jak se ti hlodavci dostanou do motoru ?? Snad jedině přes výfuk a katalyzátor !! Ten pisatel toho článku snad nikdy neviděl žádný motor.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru