Když vznikala nová Inspekce silniční dopravy (INSID), upozorňovalo ministerstvo dopravy na to, že se má zaměřit hlavně na přetížené dodávky a nákladní auta. Jsme tranzitní zemí, což znamená, že přes naše území neustále proudí spousta kamionů a nákladních aut, ovšem až příliš často je řada z nich i výrazně přetížená. To, že na silnicích ale operuje INSID, neznamená, že by hmotnost dodávek a nákladních aut neřešili i nadále i policisté.
Ti Jihomoravští si na dodržování hmotnostních limitů posvítili před pár dny. V rámci kontrol se setkali i s dodávkou, jejíž přetížení bylo opravdu až neuvěřitelné. Policisté zastavili 42letého cizince a vyzvali ho, aby najel na váhy. Výsledek? „Dodávka, která má mít maximální přípustnou hmotnost 3,5 tuny, byla přetížena o neuvěřitelných 130 procent. Celková hmotnost vozidla dosáhla 8 tun. Takové přetížení není jen porušením zákona, ale především obrovským hazardem se životy všech účastníků silničního provozu,“ popsal krajský policejní tiskový mluvčí Petr Vala.
Řidič na místě zaplatil policistům několikatisícovou pokutu, další finanční sankce ve správním řízení však čekají i provozovatele vozidla. Pro přetíženou dodávku musela nakonec přijet odtahová služba, protože policisté muži další jízdu s extrémně přetíženým vozidlem zakázali.
„Jízda s přetíženým autem je velmi nebezpečná. Přetížené vozidlo se hůře ovládá, má delší brzdnou dráhu a výrazně ztrácí stabilitu, což může v kritických situacích vést k nehodě s tragickými následky. Pneumatiky i brzdy jsou vystaveny nadměrnému zatížení, rychleji se opotřebovávají a hrozí jejich selhání. Přetížená auta jsou také náchylnější k převrácení. Navíc taková vozidla ničí silnice a mosty, což zvyšuje náklady na opravu infrastruktury,“ doplnil policejní tiskový mluvčí Petr Vala.