Hennessey Venom F5: nový americký vichr

Autor: Jan Karlík -   6. 8. 2014


Do hry o nejrychlejší vůz planety vstoupí v roce 2016 nový vůz. Jméno dostal podle označení síly hurakánu a to spolu s faktem, že jej vyprodukuje společnost Hennessey slibuje velké věci. Představujeme vám Hennessey Venom F5.

Ohromující Koenigsegg One:1 chce s výkonem 1340 koní (a hmotností taktéž 1340 kg) pokořit rychlost 440 km/h. Dost možná ale nebude prvenství nejrychlejšího vozu držet moc dlouho. Američané nechtějí nechat nic náhodě a tak mají v roce 2016 v plánu uvést model Hennessey Venom F5. Minulý model, Venom GT, jinak též masivně přestavěný Lotusu Exige se sedmilitrovým osmiválcem o výkonu 1244 koní, byl schopen na ranveji Kennedyho vesmírného střediska dosáhnout až 435,31 km/h. Pod švédskou hrozbou sesazení z trůnu přijde něco neskutečného. Nový model bude dostávat z toho samého osmiválce výkon okolo 1400 koní!

Pojďme se ještě vrtátit k názvu nového modelu. Pokud se ptáte, proč právě „F5“, vysvětlení je poměrně prozaické. Vůz dostal jméno podle druhého nejničivějšího stupně tornáda Fujitovy stupnice, při kterém se rychlost větru pohybuje od 418 do 511 km/h. Hmotnost modelu by neměla být zásadně vyšší než v případě typu GT, který váží 1244 kg, a pro udržení této hmotnosti bude opět použit karbonový kompozit. To by znamenalo přes 1100 koňských sil na tunu.

Přepracovaným designem by se také měla zlepšit aerodynamika vozu. Koeficient odporu vzduchu by měl klesnout z 0,44 na hodnotu 0,4. Ve Venomu F5 bude oproti verzi GT použita automatická převodovky s pádl, zatím ovšem není jasné jaká.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *