Hasiči znovu apelují na řidiče, aby parkovali tak, jak mají. Špatně zaparkovaná auta jim často brání v průjezdu

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: HZS ČR - 14. 5. 2025


Všichni víme, že aut je stále víc, ale parkovacích míst pořád málo. Především na sídlištích a v hustě obydlených oblastech řeší řidiči každodenní boj i o to nejmenší parkovací místo. Přestože je parkování někdy náročné, neznamená to, že můžeme svá auta odstavit kdekoliv nás napadne! Hasiči každý den řeší ty, kteří tak zaparkují a často i znemožní průjezd techniky, jenž zachraňuje životy i majetek.

„Neukáznění řidiči parkují své vozy i na místech kde je to zakázáno a tím vystavují jak sebe, tak obyvatele ve svém okolí nebezpečí z prodlení při zranění, ohrožení života a také vyšším ztrátám na majetku. Zejména na sídlištích ve městech mají hasiči problémy kvůli špatnému parkování vozidel přijet až na místo mimořádné události. Není výjimkou, že dojedou téměř až k místu požáru během několika minut, ale další cenné minuty ztrácejí na posledních stovkách metrů, kdy se hasičské cisterny a zejména dlouhá vozidla se žebříky musejí pomalu proplétat mezi špatně zaparkovanými vozidly. Někdy dokonce musejí hasiči takto zaparkovaná vozidla ručně přenášet mimo vozovku, aby si cestu uvolnili,“ popisuje otřesnou zkušenost se špatně parkujícími řidiči Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

I když se místo k zaparkování shání těžko, pamatujme na to, že vždy musí zůstat minimálně tři metry šířky vozovky pro průjezd (nejen) hasičů. Nikdy neparkujte v křižovatkách, v zatáčkách a v jejich blízkosti ani v úzkých místech!

„Dle statistiky vznikne v ČR ročně více než 300 požárů v domácnostech. Pro záchranu životů při požárech v objektech s celkovou výškou od 9 metrů používají hasiči automobilové žebříky a plošiny. Délka podvozku hasičského žebříku je až 12 metrů a maximální šíře pro vysunutí jeho podpěr je 5 metrů. Aby bylo možné tuto techniku na místě zásahu použít, je k tomu potřeba dostatečný prostor. Tento prostor se označuje jako nástupní plocha. U obytných domů, kde tyto nástupní plochy nejsou přímo vyznačeny, se hasiči snaží využít dalších vhodných míst jako například zpevněné chodníky či prostory před vstupními dveřmi. Aby se k těmto místům dostali, potřebují zde volný příjezd z komunikace,“ dodává Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru