francouzska-policie-peugeot-207

Francie zruší jednu část povinné výbavy, která byla pro řidiče značně problémová

Autor: Anina Russová -   29. 2. 2020


Patřím mezi ty, kteří stojí za tvrzením, že alkohol za volant nepatří. Nikdy a v žádném množství. Mám pro to jednoduchý důvod. I když by úřady povolily jisté promile, je podle mého nutné brát v potaz, že na každého působí alkohol jinak. V některých zemích je alkohol v jisté míře za volantem tolerován.

Třeba právě ve Francii, která s alkoholem počítá i v povinné výbavě. Řidič tam mohou na silnice vyjet s 0,5 promile alkoholu v krvi, ti profesionální za volanty autobusů pak s 0,2 promile, stejně, jako začátečníci. A nejspíš i proto je ve Francii stále ještě součástí povinné výbavy alkoholtester.

Problém ale je, že takové testovací zařízení musí být schváleno a certifikováno francouzskými úřady. Není tedy možné v kufru vozit jakýkoliv tester objednaný na internetu. Pokud by řidič měl takový, který neodpovídá normě nebo by neměl žádný, při případné kontrole by si za to vykoledoval pokutu 11 eur, tedy necelých 300 Kč.

Pijte s rozumem. Proč je dobré pořídit si alkoholtester?

Jak ale upozorňuje britský magazín Autoexpress, právě to je pro řidiče velký problém. Testery jsou dlouhodobě špatně k sehnání a i proto se vláda rozhodla, že případnou absenci certifikovaného testeru nebude nijak pokutovat. To v praxi znamenalo, že řidiči sice musí mít v autě tester, správně certifikovaný a schválený, ale když ho mít nebudou, vlastně o nic nejde. Prostě francouzský styl… Nutno ale říct, že styl platný i pro návštěvníky Francie.

To se ale brzy změní. Tamní vláda rozhodla, že tenhle nesmysl je na čase zrušit. Ačkoliv francouzští řidiči pod vlivem alkoholu bourají jako o život, v loňském roce způsobili celou třetinu ze všech nehod, tester jim k tomu, aby nejezdili pod vlivem, nepomůže. Proto má vláda v plánu tuto část povinné výbavy zcela vyškrtnout. Novela zákona by pak měla vstoupit v platnost ještě během tohoto roku.

Štítky: , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek