Značka Volvo se spojila s trojnásobnou držitelkou Pulitzerovy ceny, fotografkou a umělkyní Barbarou Davidson. Společně vytvořili světově unikátní projekt postavený na využití palubních bezpečnostních kamer v novém voze Volvo XC60 k pořízení speciální kolekce fotografií.

Je to vůbec poprvé, co nějaký fotograf použil automobil jako fotoaparát. Kolekce zhruba 30 fotografií, které Davidson nasnímala objektivy palubních bezpečnostních kamer, zachycuje život v ulicích dánského hlavního města Kodaně, a to ze zcela neobvyklé perspektivy.

Fotografie Barbary Davidson byly poprvé představeny v galerii Canvas Studios v londýnském Shoreditch a výstava bude během roku 2017 putovat i do dalších zemí.

„Kolekce prezentuje dva pohledy. Za prvé zachycuje život v evropském městě s veškerou jeho krásou a za druhé také zvýrazňuje komplexní prostředí, v němž žijeme. Je to díky kamerám a dalším palubním senzorům, které umožňují, aby vozidla jako Volvo XC60 zvyšovala bezpečnost chodců i ostatních účastníků silničního provozu v moderních městech,“ říká irsko-kanadská umělkyně. „V tomto projektu propojujeme umění a bezpečnost, aby si lidé uvědomili, jaké výhody tato technologie přináší.“

Barbara Davidson, několikanásobná vítězka Pulitzerovy ceny, držitelka ceny Emmy a bývalá fotografka listu Los Angeles Times, se rozhodla pro spolupráci s Volvo Cars na základě svých vlastních zkušeností s touto skandinávskou značkou.

„S Volvo Cars jsem silně osobně propojena. Když mi ještě nebylo dvacet, převrátilo se vozidlo, v kterém jsem jela, při vážné havárii. Za normálních okolností by to nejspíš skončilo smrtí. Jak mi řekli později, přežila jsem jen proto, že vůz, v němž jsem cestovala – bylo Volvo,“ dodává fotografka.