Na začátku tohoto víkendu prohlásila stáj Marussia, že vzhledem k tomu, co se stalo minulý víkend v Japonsku Bianchimu, do Ruské velké ceny pošle jen jedno auto. Auto Bianchiho zůstane po celý závodní víkend v garáži. Stejně tak všichni jezdci povezou na svých helmách číslo mladého Francouze po celý závodní víkend. Chtějí tak podpořit Bianchiho rodinu.

Krom prvního tréningu vyhrál všechny Hamilton a tak měl velice dobře nakročeno i do kvalifikace. Velmi dobře zajeli tréninky i McLareny a Williamsy. Ricciardo ukázal, že se zde dá zajet i velmi rychlé kolo s motorem Renault, jeho stájový kolega Vettel se opět v trénincích trápil.

Q1

Stejně tak i v první části kvalifikace se Vettel dostal pouze na 14. pozici. V první části kvalifikace ihned začaly dominovat oba Mercedesy. Nebýt probrždění Hamiltona v jedné ze zatáček, tak by první příčka byla určitě jeho, a to hned v prvním ostrém kole, ale nakonec jí získal Rosberg. V průběhu první části kvalifikace si oba několikrát prohodili vedení a dostali se s časem postupně pod 1:40.

Rosberg ale dobře věděl, že tohle rozhodně nestačí. Čas, který zajel Hamilton v třetím tréninku byl totiž 1:38.726. Hamilton už už chtěl zajet do boxů, ale tým ho nechal na trati kvůli sbírání dat, a tak odjel Hamilton ještě jedno ostré kolo a dostal se v něm pod 1:38 což ho okamžitě vystřelilo na první pozici.

Rosberg v tu dobu udělal velikou chybu v pravotočivé zatáčce a jen tak tak, že nerozbil auto o bariéru. Na třetí pozici se dostal Bottas s Williamsem, který ztrácel na Hamiltona 0,830 s. Těsně za něj se s časem 1:39.735 dostal nováček Magnussen na McLarenu.

Velice špatně však dopadl Massa, který měl technické problémy a vypadl hned v první části kvalifikace stejně tak Kobayashi, Maldonado, Chilton a Ericsson. Ke konci se na špici dostal ještě Bottas (3.), Button (4.) a Magnussen byl odsunut na pátou pozici.

Velice pěkně zajel první část kvalifikace Rus Kvyat, který obsadil 6. místo.

Q2

V druhé části kvalifikace se hned na dráhu vydali oba Redbully a vozy Force India. Za pár vteřin po nich ale vyrazil i zbytek pole.

Přečtěte si také:  Netflix v polovině září uvede dokument o Michaelu Schumacherovi. Měl by odhalit i jeho stav po nehodě na lyžích

I druhou část kvalifikace opanovaly oba Mercedesy, ale ani McLareny nebo Williamsy neztrácely mnoho. Dokonce v jeden moment byl Bottas schopen zajíždět lepší časy než Rosberg. Jenže pak přišlo první ostré kolo Hamiltona a ten proletěl cílovou čárou v čase 1:38.338, čímž pokořil i svůj nejlepší čas, který zajel v třetím tréninku. Rosberg ho rychle dohnal svým 3. ostrým kolem a dostal se na druhou pozici. Posunul tak Bottase zpátky na 3. místo.

Vettel se trápil i v druhé části kvalifikace a jezdil časy, které ho řadily až na 15. místo.

Ricciardo opět pokořil Vettela a dostal se na 7mou pozici čím si zajistil účinkování i v poslední části kvalifikace.

V druhé části vypadli Vettel, Hulkenberg, Perez, Gutierrez, Sutil a Grosjean.

Q3

Poslední část kvalifikace vedl ze začátku Rosberg na Mercedesu a Hamilton zajel čas až na 7. místo. Při druhém ostrém kole ovšem jak první, tak druhý sektor zajel jednoznačně nejlépe, ale bohužel trochu pokazil poslední část. I tak mu to stačilo na první pozici.

Velice dobře opět jezdili Bottas a Button, kteří se neustále přetahovali o třetí a čvrté místo. Hned za nimi číhal Ricciardo na Redbullu.

Hamilton svůj čas ještě vylepšil na 1:38.513, a pojistil si tak první místo. Rosberg bude startovat z druhé pozice, třetí bude na startu Bottas, který měl ve svém posledním ostrém kole našlápnuto na první pozici, ale v poslední zatáčce udělal velkou chybu a mohl být rád, že auto nerozbil o bariéru.

Button s McLarenem se dostal časem na 4. pozici a Rus Kvyat bude startovat z 5. pozice, což je pro něj veliký úspěch. Ferrari se ani zde nedokázalo posunout výše než na 8. a 9. místo.

Celkové časy si můžete prohlédnout níže. Je nutné, ale posunout Hulkenberga, Magnussena a Chiltona o 5 pozic níže za výměnu převodovky, a Maldonada dokonce o 10 pozic za výměnu motoru.

kvalifikace-F1-Sochi-2014

Ondřej Šiman