Filmová zábava na dlouhé zimní večery

Autor: Anina Russová - 21. 12. 2011


Vánoce jsou za dveřmi a myslím, že každého automobilového fanouška jistě potěší dárek v podobě nějakého kultovního filmu o autech. Proto se vám pokusím představit výběr těch, podle mě, nejlepších a nebo něčím zajímavých.

Le Mans (1971)

Automobilová klasika. V hlavní roli se představí vynikající Steve McQueen. Celý děj se odehrává, jak již název napovídá, během závodu 24 hodin Le Mans. Zajímavostí je to, že se točil během reálných závodů a Steve, jak bylo jeho dobrým zvykem, vše odřídil sám. Jen se, dle pravidel závodu, střídal s mistrem světa F1 Jackie Stewartem. Steve McQueen film i sám režíroval a za zmínku stojí také to, že filmaři v roce 1970 kvůli autentičnosti záběrů přihlásili do závodu svůj vlastní tým s vozem Porsche 917, se kterým nakonec dojeli na fantastickém 9. místě. Je sice pravda, že dialogy v celém filmu obsáhnou asi 10 minut, ale nikde jinde neuvidíte tak úžasné záběry skvostů jako je Porsche 917, Alfa Romeo P33, Ferrari 512 S, Porsche 908, Porsche 914, Matra 650 a mnoho dalších.

Bullitův případ (1968)

A Steve McQueen ještě jednou. Tentokráte se představí v roli detektiva Bullita, který „sedlá“ Ford Mustang Fastback 390GT. Auto bylo skutečně Steva McQueena a i tentokráte většinu scén odřídil on sám. Jen na ty opravdu nejnebezpečnější scény byl povolán kaskadér. A to včetně dnes již legendární skoro 10 minutové honičky v ulicích San Francisca. Díky nebojácnosti a šikovnosti filmařů jsou záběry opravdu realistické a pro všechny fanoušky automobilů je to pastva pro oči.

Vanishing Point (1971)

Děj filmu sice není moc k pochopení, vlastně těžko se „tomu“ dá říkat děj, ale Dodge Challenger, kterého řídí bývalý závodník a honička přes celou Ameriku je kombinace, která prostě baví.

60 sekund (1974)

Všichni jistě dobře znáte tento film, ale v hlavních rolích s Nicolasem Cagem a Angelinou Jolie. O tom si povíme o později. Toto je předloha, která byla natočena mnohem dříve a mnohem realističtěji. Film sice nemá tak „našlápnutý“ děj, ale díky absenci počítačových triků, je film až překvapivě zábavný a fantastické záběry vás vzhledem ke svému datu vzniku překvapí.

60 sekund (2000)

Hvězdně obsazený film v hlavní roli s Nicolasem Cagem a Fordem Mustang GT500 s přezdívkou Eleanor. Celý film je plný krásných vozů, sexy Angelinou Jolie a děj podtrhuje fantastická hudba, kterou si v autě pouští nejeden fanoušek aut. Jen je škoda, že poslední a vrcholná scéna je tolik podpořená trikovými profesionály. I tak je však tento film řazen mezi klasiku.

Auta (2006)

Někteří se možná teď mračíte, co na seznamu filmových klasik dělá kreslená pohádka pro děti…ALE..vypusťme na chvíli, že je tento film primárně určen pro děti. Auta jsou precizně zpracovaná, nechybí technické detaily, vtip, nadhled ani pár zajímavých rad. Ne každý den se poštěstí, aby vám závodní veterán vysvětloval, jak projet zatáčku.

 

Je mi jasné, že jsem se netrefila do vkusu a názoru všem, ale snažila jsem se vybrat to nejlepší čistě z mého pohledu. Budu velmi ráda, za jakékoliv vaše názory či tipy na další více či méně oblíbené filmy. Zima je dlouhá, tak proč si ji nezpříjemnit… :) Pište do komentářů nebo na mail: anina@auto-mania.cz. Předem díky za vaše ohlasy, těším se!

 

-AR-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru