Už několik let se setkáváme s faktem, že automobilky prezentují své futuristické koncepty na veletrzích, které jsou primárně určeny pro elektroniku. Důraz na technologie je možná větší, než bychom si přáli, a proto místo klasických koncepcí a vozů, které by nám dělaly radost jako řidičům, dostáváme vozy, které půjdou ovládat mrknutím oka. Faraday Future FFZero1 je však trochu odlišný.
Na výstavě elektroniky CES 2016 v Las Vegas se představuje koncept úplně nové automobilky Faraday Future. Ta byla založena před pouhými 18 měsíci, za tu dobu však zaměstnala téměř 800 lidí a má hotový svůj první projekt. Ten nese název FFZero1 a na rozdíl od jiných dobrodruhů jsou hoši od Faraday Future při smyslech a neprezentují ho jako model do budoucí sériové výroby. Jedná se primárně o způsob prezentace nového modulárního šasi Variable Platform Architecture.
Základem této platformy je podlaha s měnitelnou délkou a integrovanými akumulátory, ke které jsou připojené pomocné rámy se zavěšením kol a možností pojmout v různých variacích elektromotory. To propůjčí budoucím vozům této značky neskutečnou variabilitu. Ať se se budeme bavit o výsledných rozměrech a nebo také typu pohonu. Platforma dovolí vyvíjet jak předokolky, zadokolky, tak také vozy s pohonem 4×4, lépe řečeno se čtveřicí elektromotorů, jeden pro každé kolo. Toto řešení nabízí právě FFZero1. Takto sestavený vůz nabízí maximální výkon přes 1 000 koní, schopnost akcelerace z místa na stovku za tři sekundy a nejvyšší rychlost více než 320 km/h. Zatím bohužel jen na papíře a v simulacích, do reálného provozu se nedostane.
Automobilka zatím neuvádí bližší údaje o typech a kapacitách akumulátorů, ani o použitých elektromotorech. Z jejich tiskové zprávy se prozatím dočtete, že cílí na klientelu Muskovy automobilky Tesla Motors. Překvapivě. Na finální produkty si však budeme muset ještě počkat. První vůz pro běžný provoz by měl sjet z výrobní linky někdy v roce 2018.