řidičský průkaz

Elektronická žádost o řidičský průkaz usnadňuje lidem život již téměř rok, využilo ji přes 25 tisíc osob

Od Josef Pelikán | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Tisková zpráva - 20. 5. 2022 0

Už téměř rok usnadňuje elektronické podání žádosti o řidičský průkaz život desetitisícům řidičů. Ministerstvo dopravy nyní za tento projekt převzalo ocenění na 24. ročníku konference ISSS, kde se vyhlašovaly ceny Český zavináč pro nejzajímavější projekty elektronizace veřejné správy v ČR.

Po uplynutí desetileté platnosti si řidičský průkaz musí ročně vyměnit kolem půl milionu řidičů. Od 1. července 2021 mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a vše vyřídit pohodlně on-line. Od spuštění této služby na Portálu občana ji využilo již více než 25 tisíc žadatelů, přičemž stále přibývá kolem čtyř set žádostí týdně.

Přečtěte si také:  Ministerstvo dopravy přichystalo na rok 2022 řadu změn. Přečtěte si o nich

„Ocenění resortu neznamená, že můžeme usnout na vavřínech. Cílem ministerstva je nabídnout občanům maximální možné pohodlí při využívání digitálních služeb resortu i do budoucna. Proto již nyní pracujeme na dalších projektech tak, aby občan při vyřizování svých záležitostí musel na úřady co možná nejméně a pokud možno vůbec,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

V rámci ePodání lze žádost poslat s využitím datové schránky elektronicky přes Portál občana. Výměna je zdarma, nový řidičský průkaz si řidič může vyzvednout na kterémkoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Požádat o nový doklad je možné nejdříve 90 dnů před koncem jeho platnosti.

Pokud musíte za volantem nosit brýle, ale máte čočky, můžete mít problém. Brýle jsou totiž v řidičském průkazu zapsány

Na Portál občana se lze přihlásit například prostřednictvím mobilního klíče eGovernmentu, bankovní identity, eObčanky, nebo datové schránky. Portál zobrazí formulář, na kterém jsou předvyplněny údaje z centrálního registru řidičů. V žádosti si řidič vybere jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, kde si nový řidičský průkaz vyzvedne. Součástí předvyplněných údajů bude i nejaktuálnější fotografie z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu z posledního řidičského průkazu.

Při podání žádosti je možné nechat se přes SMS nebo e-mail informovat o schválení či zamítnutí žádosti. Do dvaceti dnů přijde také upozornění, že byl doklad vyroben a je připraven k vyzvednutí. Nový řidičský průkaz je možné vyzvednout i na základě ověřené plné moci.

Ministerstvo dopravy plánuje na podzim tohoto roku další rozšíření této služby o podání žádosti o výměnu řidičského průkazu kvůli odcizení, ztrátě nebo změně údajů. Další chystanou novinkou jsou tzv. BLESKY, tedy zrychlené vyřízení žádosti do pěti pracovních dnů.

Přečtěte si také:  Zjistit stav bodového konta mohou řidiči z domova nebo na poště. Online je to zdarma

V rámci digitalizace svých agend Ministerstvo dopravy připravuje samostatný Portál dopravy propojený s Portálem občana s důrazem na co největší uživatelskou přívětivost a kvalitu poskytovaných služeb. Na jednom místě zde budou zpřístupněny již digitalizované agendy, k nimž přibydou služby nové. Zmínit lze například životní události spojené s výměnou řidičského průkazu, předvyplňování formulářů z registru silničních vozidel, nové služby týkající se plavidel, leteckých agend a podobně.