Eiji Toyoda zemřel ve věku 100 let

Od Pavel Srp | 17. 9. 2013 0

Společnost Toyota Motor Company (TMC) oznámila, že Eiji Toyoda dnes zemřel ve věku 100 let. Podlehl následkům srdeční zástavy v nemocnici Toyota Memorial Hospital v Tokiu.

Eiji Toyoda se narodil 12. září 1913 v Nagoya City, prefektuře Aichi. Od roku 1967 až do roku 1982 byl prezidentem společnosti Toyota Motor Company Ltd. a již od začátku se rozhodujícím způsobem zasadil o celkový úspěch této společnosti. Podstatnou měrou se například podílel na vývoji proslulého výrobního systému TPS (Toyota Production System).

Svého času, jako předseda představenstva, řídil a posouval vpřed vývoj prémiové značky Lexus. V roce 1989 představil na automobilovém trhu její první model LS400.

Jeho profesní praxe v automobilovém průmyslu začala již v roce 1937, kdy jako vystudovaný inženýr technické university v Tokiu nastoupil do nově založené společnosti Toyota Motor Co. Ltd., dnes Toyota Motor Corporation (TMC).

V roce 1945 byl jmenován jejím ředitelem, roku 1960 viceprezidentem a poté v roce 1967 prezidentem. Při sjednocení výrobních a marketingových organizací Toyota v roce 1982 do dnešní společnosti TMC převzal Eiji Toyoda pozici předsedy představenstva.

Tuto úlohu vykonával až do roku 1992, poté dalších sedm let pracoval jako čestný předseda představenstva. Vedle jeho činnosti pro společnost Toyota působil Eiji Toyoda také mnoho let jako předseda automobilové asociace Japan Automobile Manufacturers Association (JAMA).

Četné mezinárodní organizacemu v průběhu jeho dlouhého profesního života propůjčily velmi významná ocenění; již v roce 1994 byl uveden do síně slávy Automotive Hall of Fame.

Eiji_Toyoda

Tisková zpráva/-PS-