Co vlastně ta E85ka je? Je to palivo složené z ethanolu (proto „E“), neboli lihu a klasického naturalu 95.  Přičemž obsah ethanolu je v této směsi 85% (proto 85) a naturalu 95 jen 15%. Líh se vyrábí z různých plodin jako je třeba kukuřice, obilí a brambory, nejčastěji používanou surovinou jsou pak cukrová třtina a cukrová řepa.

Říkáte si, že to je nějaká revoluční novinka, používat líh jako palivo v autě? Chyba lávky, E 85 se používá již dlouhá desetiletí, akorát v dnešní době při honu na alternativní paliva, vyplulo toto palivo více do povědomí lidí.

Ethanol se používá hojně i v závodních vozech, často ve vyšších koncentracích lihu (např. 95%). V posledních letech se používá v klasickém benzínu bio složka a tou složkou je právě ethanol, je ho tam okolo 5%, dle zákona minimálně 4,1%.

Jaké jsou výhody E85ky?

  • Má vyšší oktanové číslo, až 110!  To vyjadřuje odolnost paliva proti samozápalu (projevuje se jako tzv. „klepání“). Reálně se tím zvyšuje výkonnost motoru, zvláště pak ve vysokých otáčkách.
  • Dalším velkým kladem, především v dnešní době, je to že po spálení E85ky vzniká až o 75% méně škodlivých emisí.
  • Je možno libovolně mísit s klasickým benzínem, takže nejste limitováni jen benzínkami s E85kou.
  • Hlavní a zásadní výhodou je cena. Jeden litr E85ky stojí v průměru 25 Kč naproti tomu běžná cena naturalu 95 je 36 Kč. To je úspora až 11 Kč/1 litr! Tato úspora byla dosažena díky bio složce, která nepodléhá spotřební dani.

Nic však není tak růžové, jak to vypadá. I E85 má své nevýhody.

  • E85 má nižší výhřevnost, což vede k vyšší spotřebě až o 15%
  • Relativně málo benzínek. V naší republice je jen asi 100 benzínek, které mají v sortimentu E85ku.
  • Je zapotřebí používat vozy upravené na spalování E85 nebo přímo auta z výroby FFV (Flexi Fuel Vehicel). Pokud byste v jakémkoliv poměru používali E85ku v neupraveném voze, vznikala by chudá směs (málo paliva, příliš vzduchu), což by mohlo vést k vážnému poškození motoru!
  • Přestavba vozu se dá pořídit od 3 500 Kč do 15 000 Kč v závislosti na počtu válců a náročnosti přestavby.

 

E85 je výborné palivo, s kterým se dá ušetřit. Je jen škoda, že naše legislativa nám neustále hází klacky pod nohy ve snaze být ekologičtí a úsporní. Například v Rakousku je auto přestavěné na E85 nebo přímo FFV vedeno jako vůz na alternativní paliva a majitelé mají úlevy na daních. To se u nás nejspíš nikdy nestane 🙁

-TJ-