Dvě legendy značky ŠKODA na Grand Prix Revival v Brně

Autor: Tisková zpráva -   4. 7. 2014


Vrchol sezóny pro všechny fanoušky historických sportovních vozů, Grand Prix Revival, probíhá od 4. do 6. července v Brně. ŠKODA AUTO na legendární Masarykův okruh vysílá dva závodní veterány: vozy ŠKODA 1100 OHC z roku 1958 a ŠKODA F3 z roku 1965.

„ŠKODA provozuje motoristický sport na špičkové úrovni už téměř 113 let,“ říká Michal Velebný, koordinátor restaurátorské dílny ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi. „Naše sportovní historie sahá od legendárních úspěchů na počátku 20. století až po aktuální triumfy vozu ŠKODA Fabia Super 2000 v mezinárodních soutěžích. Historické závodní vozy, prezentované v Brně, ve své době výrazně ovlivnily sportovní pověst značky a patří ke klenotům naší sbírky,“ dodává Velebný.

ŠKODA 1100 OHC (typ 968) je vůz z roku 1958, vyvinutý pro závody prototypů. Ve své době byly vyrobeny pouze dva exempláře, jeden z nich je nyní k vidění v Brně. Díky otevřené laminátové karoserii vůz váží pouze 550 kilogramů. Maximální rychlost činí 190 km/h. Pod kapotou pracuje podélně umístěný řadový čtyřválec s dvojitým ventilovým rozvodem OHC. Motor, který okouzlí svým sytým akustickým projevem, má zdvihový objem 1.089 cm3 a podává výkon 92 koňských sil při 7 700 ot/min. Do kokpitu tohoto vozu na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století usedali závodníci Václav Bobek st., Václav Čížkovský, Josef Vidner a Jaroslav Bobek.

Pro okruhové závody mezinárodní formule 3 vyvinula ŠKODA v roce 1965 plnokrevný závodní vůz ŠKODA F3 (typ 922/II), který byl vyroben pouze ve třech exemplářích. Motor o zdvihovém objemu 999 cm3 má výkon 92 koňských sil při neuvěřitelných 8 000 ot/min a závodní vůz s ním dosahuje rychlosti až 210 km/h. Základní agregát pocházel z vozu ŠKODA 1000 MB a byl speciálně odladěn pro závodní využití. ŠKODA F3 je díky odlehčené karoserii na bázi laminátu velice lehká, váží pouze 400 kilogramů. Rám vozu je svařen z tenkostěnných trubek, potřebnou agilitu na trati vozu umožňuje nezávislé zavěšení kol. Pružiny a tlumiče jsou umístěny uvnitř karoserie, což snižuje aerodynamický odpor. V letech 1965-1970 absolvovala ŠKODA F3 řadu závodů v Československu a účastnila se i závodních sérií v zemích tehdejšího východního bloku. Za volantem přitom seděli piloti jako Václav Bobek st., jeho bratr Jaroslav Bobek nebo Miroslav Fousek.

Přečtěte si také:  Dotekové ovládání v autech není jedinou cestou. Škoda má v nejnovějším konceptu fyzické ovladače

Brno Grand Prix Revival se koná první červencový víkend (4. až 6. července 2014) na brněnském Automotodromu. Diváci se mohou těšit na zhruba 200 historických závodních vozů, mezi nimi i na vítězné vozy závodů Formule 1 z let 1967 až 1982, sportovní vozy z 24hodinového závodu v Le Mans či historické automobily kategorie GT.

ŠKODA 1100 OHC z roku 1958

113letá sportovní tradice značky ŠKODA

Účastí na Grand Prix Revival potvrzuje ŠKODA svou skvělou a dlouhou sportovní tradici, která sahá až do roku 1901. Pouhých pět let po založení podniku se oba průkopníci mobility Václav Laurin a Václav Klement rozhodli pro angažmá v motoristickém sportu. V červnu 1901 se tovární jezdec Narcis Podsedníček na jednoválcovém motocyklu účastnil dálkového závodu Paříž-Berlín. Závod vyhrál, kvůli absenci časomíry byl ale diskvalifikován. Touto jízdou však položil základní kámen sportovního působení automobilky ŠKODA.

V uplynulých 113 letech byla ŠKODA mimořádně aktivní ve světě mezinárodního motoristického sportu. Česká automobilka má na kontě například vítězství v závodě, který byl označován za první „Mistrovství světa motocyklů“ z roku 1905, úspěchy na Rally Monte Carlo, ve známém závodě Targa Florio i v závodě 1000 mil československých. Po druhé světové válce startovaly závodní vozy ŠKODA i v závodech 24 hodin Le Mans. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století byla ŠKODA 130 RS nonplusultra českého motoristického sportu. Od své premiéry v mezinárodních rally před pěti lety budí na mezinárodních tratích pozornost také ŠKODA Fabia Super 2000. Jen v roce 2013 vyhrál speciál z Mladé Boleslavi tři kontinentální soutěžní mistrovství – v Evropě, v Asii a v Jižní Americe.

Grand-Prix-Revival-Brno-Skoda-F3

Štítky: , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *