Dva vozy ŠKODA Octavia Green E Line ve službách společnosti ČEZ

Autor: Pavel Srp - 11. 7. 2012


ŠKODA AUTO testuje svou flotilu elektromobilů ŠKODA Octavia Green E Line společně s dalším renomovaným partnerem: Od této chvíle využívá dva elektromobily ŠKODA i ČEZ, největší středoevropská energetická společnost. Roční zkušební provoz má poskytnout důležité poznatky o vhodnosti elektrického pohonu pro každodenní praktické použití. ČEZ za tímto účelem také vybuduje nové dobíjecí stanice v Mladé Boleslavi a okolí.

„ČEZ je perfektním partnerem pro testování našich vozů ŠKODA Octavia Green E Line,“ říká Petr Kristl, vedoucí oddělení elektromobility a elektrotrakce společnosti ŠKODA AUTO. „Úzká spolupráce s energetickou společností má pro rozvoj elektromobility stěžejní význam. Zkušební využití vozů ŠKODA Octavia Green E Line ve společnosti ČEZ přinese důležité poznatky o jízdních vlastnostech elektromobilů v každodenním provozu a o procesu dobíjení.“ Vedle nových technických řešení očekává Kristl od spolupráce také nové náměty pro obchodní modely: „Cílem je nabídnout zájemcům o elektromobily kompletní paket, obsahující produktové a servisní služby, jako například výhodný tarif na energii a atraktivní nabídku financování,“ vysvětluje. Výsledky zkušebního provozu mají také přispět k tomu, aby elektromobily v budoucnu měly delší dojezd a aby se snížila jejich pořizovací cena, očekává vedoucí oddělení elektromobily a elektrotrakce společnosti ŠKODA AUTO.

ČEZ bude po dobu jednoho roku využívat dva vozy ŠKODA Octavia Green E Line s dojezdem 150 kilometrů na jedno dobití v městském provozu po Praze a pro kratší služební cesty na území České republiky. Za tímto účelem tato energetická společnost vybuduje nové stanice pro dobíjení akumulátorů v Mladé Boleslavi a okolí.

„Spolupráci se ŠKODA AUTO velmi vítáme, je to vynikající příležitost posunout vývoj elektromobility v České republice dále vpřed,“ říká Tomáš Chmelík, vedoucí útvaru čisté technologie společnosti ČEZ. Spolupráce největší středoevropské energetické společnosti s největší středoevropskou automobilkou se sama nabízí. „Jsem optimistou v tom, že toto je teprve počátkem intenzivní spolupráce na poli elektromobility,“ dodává Chmelík.

Oba elektromobily ŠKODA s bílou karoserií kombi, které byly předány společnosti ČEZ, patří do flotily deseti elektricky poháněných vozů ŠKODA Octavia Green E Line, které se na českých silnicích testují za běžných provozních podmínek. První z těchto zkušebních elektromobilů jsou od března 2012 v provozu u různých partnerů společnosti ŠKODA. Tyto vozy už v provozu po veřejných komunikacích dohromady ujely už více než 50.000 kilometrů.

ŠKODA Octavia Green E Line vychází z modelu ŠKODA Octavia Combi. Elektromotor poskytuje výkon až 85 kW. Z 0 na 100 km/h vůz akceleruje za pouhých dvanáct sekund, maximální rychlost činí 135 km/h. Elektrickou energii čerpá ŠKODA Octavia Green E Line z lithium-iontové baterie. Dobíjení si vyžádá zhruba dvě hodiny. Dojezd 150 kilometrů na jedno nabití odpovídá požadavkům většiny Evropanů, kteří dojíždějí denně do práce.

Aktivity české automobilky na poli elektromobility jsou důležitou součástí rozsáhlé strategie pohonů a paliv. Sem patří i průběžné zdokonalování vysoce efektivních motorů TDI a TSI a jejich převodovek.

Foto z předávání:

Tisková zpráva/-PS-


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru