Jakmile zaparkujete a odejdete od auta, je teplý motorový prostor pro kuny a další havěť velkým lákadlem. Základ je těmto zvířatům vaše auto znechutit tak, aby se mu vyhýbala obloukem. Když se ale nepovede a zjistíte, že v motorovém prostoru máte nechtěného nájemníka, který navíc napáchal škody, je potřeba mít správnou pojistku. Jinak vše zaplatíte ze své kapsy.
Milují kabely, ale nesnáší některé pachy a zvuky
Proti nechtěným zvířecím návštěvníkům je v prvé řadě dobré bojovat prevencí. Na trhu existují elektronické plašiče kun, které vydávají pro tato zvířata velmi nepříjemný zvuk, který je ale pro lidské ucho neslyšitelný. Babské rady pak tvrdí, že je spolehlivě odežene chomáč vlasů nebo psích chlupů umístěných v motorovém prostoru. Někteří pak nedají dopustit na postřiky proti kunám, které jim smrdí a od okousání kabeláže je odradí. Obdobně mohou fungovat také vonné stromečky, které standardně vozíte v autě. Po umístění do motorového prostoru by měly fungovat jako odpuzovač. Jen je možná před jízdou zase vyndejte, jinak budete vonět všude tam, kam přijedete.
Problém u kun, ale také potkanů nebo třeba veverek je ten, že jim moc chutná izolace, ale i kabely. Je jim jedno, jestli od elektroinstalace nebo brzd. Ten první případ je lepší, často ani nenastartujete a neodjedete. U hadiček od brzd na problém bohužel můžete přijít až ve chvíli, kdy je pozdě. Škůdce v motoru může prozradit loužička provozních kapalin pod autem, ale třeba i ne úplně standardní chod motoru.
Co s tím?
Zjednodušeně řečeno, pokud nemáte pojistku, vše jde za vaší peněženkou. „Pojištění poškození vozidla zvířetem nabízí pojišťovny běžně jako připojištění k povinnému ručení a také jako součást havarijního pojištění. U každé pojišťovny se nicméně může lišit rozsah pojistného krytí. Někdy může být pojištěno poškození pouze v prostoru motoru, kde se škody především způsobené kunou objevují nejčastěji. Jinde zase může být v pojištění obsažena také celá karosérie i interiér, jako například rozdrápané sedačky. U některých pojišťoven navíc může být pojištění zaparkovaného vozidla zvířetem zahrnuto společně s pojištěním srážky se zvěří do jednoho pojištění poškození zvířetem,“ vysvětlil Martin Ždímal ze srovnávače Rixo.
Pojištění poškození zvířetem v prostoru motoru i na karoserii kryjí například pojišťovny Uniqa a Allianz. Naproti tomu pokud vás zajímá pouze pojištění poškození kabeláže v prostoru motoru, pomůže vám pojištění od PVZP nebo ČPP, které kryje překousání kabelů v rámci pojištění přírodních rizik. Nezapomeňte ale na prostudování výluk z pojištění. Někdy jsou totiž z krytí vyloučené následky škod (např. zkrat), které vznikly až v důsledku samotného překousání kabelů.
Pamatujte, že pojišťovny vždy uhradí škody jen do smluvně určeného limitu. „Výše plnění, které dostanete od pojišťovny, se řídí cenou opravy poškozených součástí motoru v autoservisu, případně cenou součástek, pokud auto opravujete svépomocí. Limit, na který pojištění sjednáte, záleží na vás. Některé pojišťovny, zejména u havarijního pojištění, nabízí i limit ve výši hodnoty celého vozidla. Zpravidla si ale limit tohoto připojištění u povinného ručení můžete stanovit sami podle vašich potřeb, od 10 tisíc korun až po hodnotu celého vozidla,“ doplnil Martin Ždímal.
A pozor, nezapomínejte na to, že některé pojišťovny pracují s vaší spoluúčastí. Někde může jít i o10 % z celkové škody, jinde ale po detailním prozkoumání auta od spoluúčasti upouští. To, jak je na tom vaše pojišťovna vždy zjistíte ve smluvních podmínkách, se kterými se rozhodně seznamte ještě předtím, než si pojištění sjednáte.