Máte přebytečných několik desítek milionů korun? Pak je jednou z cest, jak je najednou všechny utratit, koupě vpravdě raritního Mercedes-Benzu SLR McLaren Stirling Moss. Jeho aukci pořádá 22. července aukční dům RM Sotheby’s a odhaduje se, že se prodá za cenu minimálně 970 000 liber, tedy bezmála 29 milionů korun. Snadno se ale může stát, že se cena zdvojnásobí, ostatně, právě asi 50 milionů korun je odhadovaná cena takového auta.

Tento roadster vznikl jako pocta závodnímu pilotovi Siru Strilingu Mossovi už před jedenácti lety v počtu pouhých 70 kusů. Inspirací pro vznik byl model 300 SLR, s nímž právě Moss vyhrál v roce 1955 slavný závod Mille Miglia. Karoserie je kombinací tehdy super moderních tvarů a retro detailů, přičemž dohromady to hraje jako ten nejlepší orchestr světa. Už od začátku bylo jasné, že tohle auto bude třešinkou na dortu pro všechny sběratele a jeho cena neustále poroste. A přesně to se děje. 

Kus, který jde do aukce, je z prosince 2009 a jeho první majitel byl z Lucemburska. Ten si vybral verzi se stříbrnou karoserií a s interiérem, kombinujícím černou a červenou barvu. O pár let později jej dotyčný prodal zájemci na Středním východě a ještě o dalších pár let později si jej koupil současný majitel. Auto je dle prodejce ve výborném stavu a na tachometru má pouhých 9000 kilometrů.

O pohon se stará benzinový osmiválec o objemu 5,4 litru, který je naladěný na 660 koní. Díky svým tvarům, výkonu a hmotnosti zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h za 3 sekundy a maximální rychlost se zastaví na 350 km/h.

Sir Stirling Moss a jeho Mercedes-Benz 300 SLR #722 – video

Vůz je v prodeji s kompletním originálním příslušenstvím, včetně tašek na míru miniaturnímu zavazadlovému prostoru, stylových helem, ale nový majitel dostane také kompletní původní dokumentaci nebo stylové brýle.