Každý někdy na něco zapomene. Může jít o maličkosti, ale jakmile jde o finance, měli bychom mít dobrý přehled o tom, zda náhodou někde nedlužíme. V případě dopravních přestupků totiž dluh snadno vede k zabaveným registračním značkám. A přitom třeba úplně zbytečně.
Pokud víte, že jste tvor zapomnětlivý, vyplatí se čas od času zkontrolovat, zda přeci jen za nějaký dopravní přestupek nedlužíte. Překvapením pro mnohé ale může být fakt, že přestože pokuty rozdává policie, případné dluhy u ní ověřit nemůžete. Ty má totiž na starost celní správa, ke které je také nutné dotaz na pohledávky adresovat. Ne, nemusíte kvůli tomu nutně někam chodit.
Pozor na pokuty od obecní policie
Jakmile policista při kontrole uloží pokuty, kterou ale nezaplatíte, je pohledávka předána k dořešení na celní správu. A ta spravuje databázi nedoplatků, tedy informační systém s označením CEPAN. Jde o takzvaný cPortál, prostřednictvím kterého je možné si online zažádat i případný přehled nedoplatků, přesněji o potvrzení o bezdlužnosti. Fyzické osoby se mohou do systému přihlásit prostřednictvím e-identity, právnické osoby mohou využít datovou schránku. Odkaz na portál najdete zde.
Můžete ale také kontaktovat celní úřad v místě bydliště. Oddělení dělené správy je schopno poskytnout informace o případné dlužné částce. A rovnou jako variabilní symbol v žádosti uveďte své rodné číslo.
Některé dopravní přestupky vás vyjdou na malé jmění. Jiné mohou skončit i vězením
Celní správa ale upozorňuje na možný problém s pokutami od obecní policie: „Nedoplatky na pravomocných pokutách uložených orgánem obce je možné zjistit v informačním systému CEPAN pouze v případě, že obec předá nedoplatek k vymáhání celnímu úřadu do tzv. dělené správy.“ To znamená, že pokud je dluh na pokutě od obecní policie, případně obce, a ta jej celní správě nepředala, tak vám ani nemůže s nalezením dluhu pomoci. A důvod je prostý, neexistuje totiž centrální evidence nedoplatků všech obcí. „Nedoplatky na pokutách uložených orgánem obce jsou tedy evidovány pouze v rámci této obce. Policista ani celník k nim přístup nemají,“ upozorňuje celní správa. Pak je nutné se obrátit přímo na obec, u které by měl dlužný přestupek být.
Jakmile zjistíte, že u celníků máte dluh, urychleně jej uhraďte! Za dlužné pokuty totiž mohou policisté, strážníci ale právě i celníci zabavovat registrační značky auta, ve kterém zrovna sedíte. A ano, může být i půjčené! A vrátí je až ve chvíli, kdy bude vše uhrazeno. Pokud jste zjistili, že máte dluh a také jej ihned zaplatili, vozte u sebe ještě alespoň 24 hodin potvrzení o zaplacení dluhu. Bez něj se vám může stát, že i po zaplacení při kontrole přijdete o značky.
„Databáze nedoplatků Celní správy ČR (CEPAN) je aktualizována 1x za 24 hodin. K tomu je třeba přičíst dobu samotného převodu hotovostních i bezhotovostních plateb. Proto doporučujeme mít při sobě minimálně 24 hodin potvrzení nebo jiný doklad o uhrazení nedoplatku. V případě, že byl uhrazen nedoplatek provozovatele vozidla, který není zároveň řidičem, doporučujeme pořídit kopii potvrzení nebo jiného dokladu o úhradě nedoplatku do každého vozidla, jehož je provozovatelem,“ radí celníci.