Divize Nismo slaví 30 let – video

Autor: Jan Karlík -   29. 9. 2014


Nismo je sportovní a závodní divizí japonské značky Nissan, která vznikla za jediným účelem: maximálně výkony především na trati, ale také mimo ni – u běžných silničních automobilů. Nismo je tu s námi už celých 30 let, a tak se pojďme podívat na malé ohlednutí za jejich činností.

Divize Nissan Motorsports (Nismo) vznikla 17. září 1984 a zprvu se soustředila na vývoj závodních specifikací sériových aut a stavbu prototypů pro vytrvalostní závody. Dařilo se jí především v Africe, USA, ale také v Japonsku na domácích šampionátech cestovních aut a mistrovství GT. Na závodním poli je toho opravdu mnoho, včetně závodů, kde působí Micra nebo Tiida.

V devatesátých letech se Nismo přesunulo také na silnici. Nismo 270 R (1994) vycházelo z legendárního R32 Skyline. Legendární úpravy právě Skylinů byly úspěšné také na poli 24 hodinových závodů. V posledních letech se nabídka rozšířila na prakticky kompletní výrobní program. Úpravou pak prochazejí také asijské verze automobilů, které nám mohou přijít naprosto neznámé. Největší úspěch má pak Nismo zejména v USA. Novým odvětvím je pak také přestavba hybridních vozů, která zatím sice dopadly neslavně, nicméně Nissanu Leaf se podařilo zajet alespoň kvalifikační kolo čistě v elektrickém režimu. A v neposlední řadě stojí Nismo také za počinem s názvem GT Academy, který spojuje reálný závodní svět s tím virtuálním.

Štítky: , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *