Dítě nebo pes nemá v zaparkovaném autě na slunci co dělat. Nebezpečných je i jen pár minut

Autor: Radim Plachý - Zdroj: MP Brno - Foto: Volkswagen - 25. 5. 2021


Každý rok, s příchodem teplých dnů, musí bohužel strážníci a policisté řešit nezodpovědné chování rodičů či majitelů psů. Několikrát za léto zasahují u malých děti či zvířat, která zůstala zavřená v autech. Majitelé či rodiče pak často tvrdí, že si jen na chvilku odskočili, ale už si neuvědomují, že stačí jen pár minut a interiér auta se promění v pec.

Přesně k takovému případu došlo před několika málo dny v Brně. Na tamní městskou policii volal muž, který strážníky upozornil na psa už druhý den zavřeného v autě. Strážníci u jednoho z tamních paneláků opravdu našli v zaparkované fabii přivázaného hustkyho, který u sebe neměl ani vodu. Protože se začínalo rychle dělat teplo, rozhodli se, že jej z auta dostanou ven. Tiskový mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem k tomu řekl: „Strážníci si všimli telefonního čísla na obojku, jenomže ani na jejich telefonát nikdo nereagoval. Spojili se proto s odchytovou službou městské policie a o huskyho se postaraly pracovnice v útulku. Člověk, který psa v autě nechal, je podezřelý z porušení zákona na ochranu zvířat a hrozí mu pokuta do milionu korun.“

I psům stačí jen pár minut a je zle

Pokud zůstaneme u zvířat, i jim, stejně jako lidem, hrozí přehřátí. A v interiéru auta zaparkovaného na slunci, byť venku není velké horko, stačí opravdu chvilka. „Přehřívání psů v automobilech je jedna z častých komplikací, s nimiž se v ordinaci přes léto setkáváme. Psi obecně snášejí horko ještě mnohem hůře než lidé. Jejich kůže obsahuje pouze minimum potních žláz a ty jsou soustředěné především zespodu na tlapkách. Psi se ochlazují zrychleným dýcháním,“ vysvětluje brněnská zvěrolékařka Tereza Věžníková. Jenomže ono zrychlené dýchání s sebou nese velký problém.

„Když pes zrychleně dýchá, výrazně se z jeho těla odpařují tekutiny a zvíře se velmi rychle dehydratuje, čímž se zahušťuje krev a přetěžuje srdce. Nastává šok, který se i zkušeným veterinářům podaří vyřešit jen velmi zřídka. Zvíře bohužel zpravidla uhyne, stačí k tomu deset minut ve vysoké teplotě. Může to nastat i u auta parkujícího ve stínu a s pootevřenými okénky, právě kvůli zrychlenému dýchání,“ zdůrazňuje Tereza Věžníková.

Dítě se nedovolá pomoci

A rozhodně nejde jen o zvířata, ale bohužel také o děti. Každoročně se stane mnoho případů, kdy rodiče nechají dítě v autě a jdou třeba nakoupit. Bohužel ale takové případy někdy končí fatálně. „Rodiče někdy zanechávají děti v autě v domnění, že si zajdou rychle nakoupit a nic hrozného se neděje. Naše zkušenosti však potvrzují pravý opak. Každá minuta v zavřeném autě je kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času v prodejně strávili,“ upozorňuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

A nejde jen o horko. Do auta zaparkovaného třeba u obchodního centra může někdo nabourat a ujet. A dítě pak může zraněné zůstat bez okamžité pomoci. Dítěti také může zaskočit, ale existují i případy, kdy zloděj ukradl zaparkované auto i s dítětem na zadním sedadle. Proto je nezbytné dítě z auta vždy odnést pryč. I když spí nebo se mu nechce. To riziko za to nestojí.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru