V polovině června letošního roku ohlásilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), že má pravomocná souhlasná stanoviska k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro všechny tři úseky chybějící severní části Pražského okruhu. Na podzim proto plánuje začít s výkupy pozemků pro úsek 518 mezi Ruzyní a Suchdolem a 519 mezi Suchdolem a Březiněvsí. U části 520 mezi Březiněvsí a Satalicemi začnou výkupy o několik měsíců později.
Už od počátku je proti trase okruhu, kterou ŘSD zvolilo, obec Dolní Chabry. A na tom se po schválení vůbec nic nezměnilo. Obec chce udělat vše pro to, aby okruh v její blízkosti nevedl. „Ministr dopravy pan Kupka v médiích oznámil, že stanovisko EIA k severní části Pražského okruhu nabylo právní moci. Tento výrok však neodpovídá právní povaze EIA ani judikatuře českých soudů, včetně Ústavního. Stanovisko EIA není samostatným rozhodnutím a právní moci samostatně nabýt nemůže. Navíc se soudy doposud nezabývaly zákonností tohoto konkrétního stanoviska. Soudy nám potvrdily, že nezákonné stanovisko EIA může být napadeno poté, co na jeho základě dojde k vydání stavebního povolení,“ napsala starostka obce Dolní Chabry Kateřina Šilhová Šafránková.
Zdůraznila také, že jako obec teď musí být slyšet více než kdy dřív, protože reálně hrozí, že by zvolená trasa k obci přivedla až 100 tisíc aut a kamionů denně. „Hluk, prach a environmentální zátěž by výrazně zasáhly naše domovy, školu, školky i chráněné lokality,“ varovala.
Podle ní přitom už v roce 2002 označilo EIA tuto trasu za zcela nevhodnou a doporučilo severnější variantu kolem Kralup nad Vltavou. Současné řešení je tak pro městskou část nepřijatelné. „Jako městská část se bráníme a budeme se bránit dál. Současně na jednáních s ŘSD i projektanty klademe za městskou část konkrétní podmínky na úpravu projektu do dalších fází přípravy – pokud by nakonec přece jen k realizaci došlo,“ dodala starostka.