dalnice-pruh_pro_pomala_vozidla

Dálniční známky zdraží. Včasným nákupem a odložením platnosti už ale neušetříte

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy, Cendis - Foto: Pavel Srp - 2. 12. 2023


Od března příštího roku zdraží ministerstvo dopravy všechny druhy dálničních známek. Řidiči na toto zdražení chtěli vyzrát, dálniční známku koncem roku koupit za staré ceny a její platnost si odsunout o tři měsíce, což systém nákupu elektronických známek zatím ještě umožňuje. Bohužel jim to ale umožněno nebude, protože státní podnik Cendis, který je provozovatelem dálničních známek, výrazně zkrátí dobu pro odložení platnosti kuponu.

Ve chvíli, kdy ministerstvo březnové zdražení oznámilo se řada řidičů rozhodla, že dálniční známku koupí koncem roku a odloží její platnost o státem povolených 90 dnů. Jenomže mluvčí Cendisu Jana Jandová informovala o tom, že už to nebude možné. „Odložit si začátek platnosti dálniční známky o 90 dnů bude možné při jejím nákupu do 31. prosince letošního roku. Při nákupu od 1. ledna 2024 bude možné odložit platnost o 30 dnů,“ řekla Jandová. Zmínila také, že Cendis s koncem roku očekává větší nápor zájemců o dálniční známky, nicméně systém by na něj měl být připravený a vše zvládnout.

Od března je pak potřeba se připravit na to, že desetidenní známka bude stát 270 Kč, měsíční 430 Kč a roční poplatek bude od března příštího roku ve výši 2 300 Kč. K tomu bude zavedena jednodenní známka, která bude stát 200 Kč.

dálniční známky
Zdroj: edalnice.cz

Evropská směrnice zároveň umožňuje odpustit časový poplatek za používání dálnic pouze bezemisním vozidlům na elektrický pohon nebo vodík. Hybridní vozidla s kombinovaným množstvím emisí do 50 g CO2/km, která dosud jsou zcela osvobozena, proto budou muset mít známku, zůstanou však nadále významně zvýhodněna. Platit budou 25 % sazby časového poplatku. U vozidel v systému časového zpoplatnění poháněných zemním plynem nebo biometanem zůstane stávající míra zvýhodnění nedotčena, tedy na úrovni 50 % sazby časového poplatku.

Štítky: , , , ,

82 názorů na “Dálniční známky zdraží. Včasným nákupem a odložením platnosti už ale neušetříte”

 1. tady na blbce nenarazíš, kdo se začte do diskuze ,tak normální člověk se musí bavit, jako já, jelikož článek je o Dálniční známce a tady se řeší ceny v supermarketech , za komunistů atd. Co jste si zvolili, tak na to nenadávejte, v 1991 jste cinkali a teď brečíte ,

  1. Jestli Vy jste cinkal v roce 1991, tek jste mírně řečeno opožděný, možná i retardovaný. Normální lidé cinkali v roce 1989

 2. Elektronická známka, která nejde převést na jiné auto je prasárna. Toto je jenom prach sprosté vydělávání peněz. Platím snad za používání dálnice, po dálnici jedu jen s tím autem které potřebuji(malé nebo velké). Při prodeji a koupi auta to už je ultra sviňárna , nemožnost převést známku.Tady se potvrzuje jen to řídiči pořád plať.

  1. Ve Švýcarsku 1.190 Kc na rok a ČR 1950? Moment jaké platy jsou tady a jaké ve Švýcarsku ? Už tohle je znamení ze tady něco nehraje. Dálnice přece s tak katastrofickou kondici nemohou zpoplatnovat takto… Ostuda… Vidím to na brzké stěhování se do zahraničí protože všechno v ČR jde do kytek … Doufám ze me děti nebudou muset v této zemi žít !

 3. Mam dotaz co mam ted dalnični znamku tak my plati do 1.června 2024 .Ted musim koupit do konce prosince znamku aby my mohla platit od konce března .Tim se my budou kryt 3 měsice dvojnasobek na to same auto.Pěkna pakarna

  1. Co je to za blbost? Známka platí do 1.6., tak si stačí koupit známku po 1.6. až se pojede poprvé na dálnici. Je kravina si ji kupovat o 3 měsíce dřív.

   1. Jenže ji koupí za 2300, místo za 1500. Já to tak asi taky udělám.. protože známku stejně potřebuji hlavně přes léto… Takže je vlastně jedno, jestli ji koupím v červnu, nebo v únoru..

     1. Máte plnou pravdu, systém nedovolí, aby se platnost překrývala! Leda vyměnit SPZ (za 800 :) ) – a to se vyplatí!

  2. Když pominu tvou šílenou češtinu, nechápu smysl tvé otázky. Kup si prostě 2 června novou známku a je to. Bude ti platit do června 2025.

 4. opět se ukázalo, že vše, co se nově vymyslí, je jen a jen proti lidem. dřív byl možný odklad známky o 90 dní. známka se zdraží a už to nejde, aby náhodou na tom někdo „nevydělal“ (tedy člověk). proč tedy ta známka není zdražená rovnou od 1.1.2024? je to snad proto, aby se opět lidem ucpala ústa a byli „spokojeni“? je mi velmi líto, jak si naši (námi zvolení) zástupci s námi utírají boty (a to mluvím slušně, jednak že budou vánoce, a jednak proto, aby to někdo nezamáznul).

  1. Můžeš si ji do konce prosince koupit za starou cenu a posunout platnost o 3 měsíce. Oč ti jde? Jen blb to nepochopí.

   1. Tomáši, asi Vás nenapadlo, že někdo si chtěl koupit známku např. až 29.února a posunout platnost o 90 dnů, že? :D

      1. No, samozřejmě, protože se zdraží… Tak jako všechno, neustále brečet kvůli zdražení jakékoli komodity či služby asi nemá cenu, protože to by člověk probrečel celý život. Až budu potřebovat tak si ji prostě koupím a když na to mít nebudu, tak se zařídím dle svých možností… My jsme přišli o 50tis, protože se nám potomek rozhodl narodit už letos a co udělám? Budu brečet nebo budu šťastný, že mám další zdravé dítě a budu si užívat jak se mu daří… Dnešní uplakaná a ublížená móda je otravná.

 5. Takže je v podstatě jedno, jestli si ji koupíte 31.12. nebo 29.2. , protože v prvním případě bude platit od konce března a ve druhém taky, protože v prvním máte 3 měsíce na aktivaci a ve druhém pouze jeden 😃

  1. Vážení, tady se vše zdražuje, ale nikdo není za nic zodpovědný a služby tomu neodpovídají. Zlatí komunisté. Vše, co jsme potřebovali, jsme měli ve 100% kvalitě a všichni lidé na vše dosáhli. A lidé používali mozek, ne technologie. Dnes bez senzoru nikdo ani nezacouvá. Např.!!!

    1. Zlatí komunisti? Vlastně ano člověk peníze nepotřeboval ,protože nic nemohl a nic nesehnal.
     Dneska všichni jezdíme na DV, na víkendy a zbídačený lid každý den plní koše v supermarketech a OC….

   1. Tak zkuste ten mozek taky používat. Uz mnohokrát se na netu psalo o vztahu cen zboží k průměrné mzdě za komunistů a teď. Prakticky vše je dnes levnější než v roce 89!

    1. Možná ten přepočet cen v obchodě k průměrným platům tehdy a dnes vychází mírně levněji dnes, ale aby to bylo objektivní, ze třeba taky započítat to, že např. se neplatilo za kroužky dětí, neplatily se dálniční známky, podnikové byty byly zdarma, atd. atd. Navíc – salám byl s masem, čokoláda s čokoládou.
     Jen pro upřesnění – tehdy jsem odmítl vstoupit do KSČ.

   2. Paní Jano, vy jste asi zažila jiné komunisty jako já. Pamatuji si , že jsem stával frontu na pračku-jakoukoliv, ledničku-jakokoliv, hygienické vložky pro ženy, prací prášky, banány, pomeranče a další zboží. Slovo NEMÁME bylo to nejčastější co jsem slyšel. A bez urážky, když nemáte na dálniční známku, tak po dálnici nejezděte. Jednoduché řešení.

    1. V roce 83 se nám narodilo druhé dítě, tak jsem se rozhodl koupit automatickou pračku, šel jsem do elektra a bez problému koupil, to samé s ledničkou a jinými věcmi.

 6. Ty ceny jsou nastaveny hodně nepoměrově.Osobně bych tu jednodenní nechal tak za 100,-,aby motivovala k využití dálnice i řidiče,kteří se do teď jízdě po dálnici vyhýbali z důvodu právě drahého kuponu k jednorázovému využití a naopak roční bych zdražil o trochu výrazněji.Třeba i na 2500,-.

  1. Já bych tu roční dal na 5 tisíc. Máme drahé dálnice (výstavbu), tak ať máme drahé i kupóny. Kdo jel včera D1 tak by si ji užil. Asi tak milión kamiónů tu dálnici ucpalo, tak ať si to čeští řidiči zaplatí a užijí. Neuvěřitelný zážitek. Stáli jsme na 50km, ale v protisměru za 1,5H žádný sypat. Kamiony to ucpaly.

 7. Jiří Kusyn

  Kdy u nás bude postavena první dálnice. Podívejte se na kvalitu obchvatu Frýdku Místku, hned po otevření začaly opravy. Jak říkal pán Rýdl, „měli jsme koule to opravit“, ale koule má každý pes. Začalo sněžit, zajímalo by mně co udržují silničáři, ale placené dálnice to nebudu.

 8. Tak buď sem blbej já nebo autor!? :
  … se řada řidičů rozhodla, že dálniční známku koupí koncem roku a odloží její platnost o státem povolených 90 dnů. … mluvčí Cendisu …informovala o tom, že už to nebude možné. „Odložit si začátek platnosti dálniční známky o 90 dnů bude možné při jejím nákupu do 31. prosince letošního roku.
  CO JAKO !?

  1. Přesně tak! Ten článek si protiřečí, koncem roku si platnost normálně odložíte o 90 dnů a známku za starou cenu koupíte do 30. února 2024.

 9. Já to pochopil tak, že se znàmka zdraží od 1. března, tedy 30. února ji ještě koupím za 1500,-
  Od 1.1.2024 se mění jenom doba, o kterou jde odložit začátek platnosti z 90 dnů na 30 dnů. Takže jestli někomu končí známka třeba 30. dubna, už si v únoru nekoupí za starou cenu s odkladem tři měsíce. Mě končí shodou náhod koncem února, takže si ji koupím tak jako tak koncem února ještě za starou cenu.

   1. Pokud chtějí zdrazit tak by měli hlavně ty dalnice být průjezdné celoročně a ne že napadne sníh a z dálnice je parkoviště.Zakon by měl pamatovat na to že pokud se stane DN z důvodu sněhu na dálnici měli by se podílet na financování škod na vozidlech silničáři aspoň 30% aby je to donutilo mít silnice průjezdné a očištěné.

 10. Dálniční známku neplatím od doby, co se začalo platit na dálnici 400 Kč ročně, což znamená, že dálnice od ledna roku 1995 se svými auty zásadně nepoužívám. Nevidím důvod platit za něco, co je mi k ničemu, nikam kam potřebuju to stejně nevede a ještě k tomu to je to stále zablokované ať už z důvodu nehody nebo rekonstrukce. Tak vyjedu o pár desítek minut dřív, držím si své tempo 90, přes vesnice 50 a jedu se spotřebou 5,5 litrů.

  1. Kdo by taky jezdil do Brna, že? 🤣
   Jenže ony ty dálnice jsou už i mezi menšími vesnicemi. 🙄

 11. Proč nefunguje cena za dálniční známku podle pravidel od 1 března za novou cenu 2300 ale již od 1.1.24 nějakej cendis to neumožní. Jedno prase větší než to druhé.

 12. Nevim, ale kdyby si stat nechal 4tou mobilni frekvenci a šel 10% pod stavajici operátory, ze zisku by se nějaky km dalnice postavil bez zvyšeni ceny známky..

 13. Vidím, že máš jasno, tak se tě jen zeptám, to Burešovo rozšíření na tři pruhy, je kde ???

 14. S tím by šlo souhlasit pouze a jedině v případě, že ŘSD bude povinno vracet přesně definované částky za každé zpoždění, ať již spojené s vývojem pčasí, jako teď nebo jen s dopravní nehodou. Dálniční známku platím proto, abych se z bodu A do bodu B dostal rychleji, než po souběžné komunikaci původně z 18. století a ne abych byl nucen v autě trávit hodiny v nejzaplněnějším parkovišti světa.

  1. A v jakém jiném státě ti někdo něco vrací za něco takového vrací, ty tupoune? Jsi takový tupec od narození, nebo si k tomu nějak dospěl? Předpokládám, že napíšeš, nikde jinde nejsou zácpy, co ty blbe?

 15. To se těším, až si koupím známku a půlku dálnice pojedu 60/90 protože inteligenti nejsou schopni zajistit jízdu povolenou rychlostí – 130. A když už do známky investuji, tak proč mám jezdit nižší rychlostí?

 16. Proč bych měl kupovat za starou cenu jen do konce roku? Když koupím známku ke konci února 2024, tak snad platí ještě stará cena 1500?

  1. Ano, ale jestli se nepletu, tak na aktivaci je pouze 30 dní , takže pokud koupíte 29.2.2024, pak platí pouze do 29.3.2024, jinak jsou to vyhozené peníze.

   1. Mluví se o aktivaci, ne platnosti známky. Když ji koupíte 29.2.2024, tak platí do 28.2.2025.

  2. Koupíte samozřejmě známku za starou cenu až do konce února příštího roku, ale mohl jste využít odložení platnosti o 90 dní, od 1.1. to bude možné již pouze o 30 dní.
   Třeba mě končí na začátku června příštího roku. Měl jsem v plánu ji koupit na konci února a odložit platnost o těch původních 90 dní, tudíž by začala platit od konce května. Krásné by to navázalo na starou známku.

 17. Josef Madron

  System by mel byt pripraveny na vetsi napor nakupu znamek.. System nevydrzel ani vydani tohoto clanku a momentalne nelze overit ani platnost aktualni dalnicni znamky😄

 18. To je zlodějina. 1 denní za 200. Roční za 2300 (na 365 dní). Denní by tedy měla stát 2300/365=6, zaokrouhleně 10 Kč. Je tedy 20x předražená. Já jízdu po dálnici využiji 1 za rok. Jakou známku si mám koupit? Za 50 km po dálnici platit 200 Kč?

  1. Petr Skaček

   Milý pane.Trošku drahý špás nemyslíte? Dalnice pro lidi kteří se tam svezou 1 za rok se prostě vůbec nemusejí stavět.To nás všechny vyjde strašně draho pokud tam pojedeme jenom 1 za rok.Ti at si to teda pořádně zaplatí.

  2. Petr Skaček

   ilý pane.Trošku drahý špás nemyslíte? Dalnice pro lidi kteří se tam svezou 1 za rok se prostě vůbec nemusejí stavět.To nás všechny vyjde strašně draho pokud tam pojedeme jenom 1 za rok.Ti at si to teda pořádně zaplatí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *