bmw_m3-pov-dalnice

Dálniční známky čeká v Česku několik změn

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Pavel Srp - 25. 3. 2023


Největší změnou u dálničních známek byl od jejich zavedení přechod od samolepky na elektronickou verzi. Dílčí změny se ovšem dějí častěji a pár dalších se teď aktuálně chystá. Včetně jejich zdražení.

Ministerstvo dopravy má aktuálně v plánu několik změn, které se dotknou elektronických dálničních známe – půjde o úpravu cen, o změnu jejich nákupu, ale i o další možnost zjištění její platnosti. 

Přečtěte si také:  Prodeje dálničních známek rostou a v systému se chystají další novinky

Kontrola a oprava chybné SPZ/RZ

„Do budoucna plánujeme napojení na Registr silničních vozidel, aby měli tuzemští motoristé jistotu, že zadaná SPZ existuje a při jejím zápisu neudělali chybu,“ odhaluje první novinku Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů SFDI. To je totiž častý problém, protože řidiči se občas při koupi elektronické dálniční známky mohou splést a místo své registrační značky zadají jinou kombinaci čísel a písmen.

Dnes už to není takový problém, jako když byly elektronické dálniční známky zavedeny, protože před rokem resort dopravy přišel se změnou. Umožňuje špatně zadané údaje opravit. Tato možnost je k dispozici i v době platnosti elektronické dálniční známky, ale lze ji využít jen jednou. Řidiči mohou změnit jak dva znaky v registrační značce, tak i stát registrace vozidla. Pokud zjistí, že mají chybu v obou položkách, musí opravu provést v rámci této jedné změny.

Proč je barva pozadí na navigačních cedulích odlišná? Má to svůj jednoduchý důvod

Další novinka na Portálu dopravy

Platnost elektronické dálniční známky je složitější ověřit, než tomu bylo u té nalepovací. Pokud máte doklad o koupi, pak to není složité, ale pokud už jej nemáte, je to složitější, ale i na tom Ministerstvo dopravy zapracovalo. „Platnost známky chceme v budoucnu zobrazovat i na Portálu dopravy přímo u konkrétního vozidla,“ říká Lucie Bartáková.

Přečtěte si také:  Dálniční známky v příštím roce podraží. Zvýšení ceny nemá být úplně kosmetické

Nově totiž u toho či onoho konkrétního automobilu v Portálu dopravy uvidíte, zda má koupenou dálniční známku a do kdy platí.

Jednodenní dálniční známky

Na popud Evropské unie budou muset členské země zavést jednodenní dálniční známku. EU tím reaguje na to, že lidé projíždějí přes dálnici třeba jen v jednom dni a nepotřebují tak 10denní nebo snad měsíční dálniční známku. Tyto jednodenní dálniční známky by měly být v platnosti už v příštím roce a podle nařízení má jednodenní dálniční známka stát maximálně 9 % ceny té roční. 

A další novinky

„Připravujeme i poskytování údajů z informačního systému elektronické dálniční známky ve formě otevřených dat, aby s nimi další subjekty mohly pracovat,“ řekla také Bartáková.

Přečtěte si také:  Od března 2024 má platit jednodenní dálniční známka, desetidenní a měsíční kvůli evropské regulaci zlevní, roční po 12 letech podraží

Co Ministerstvo dopravy ještě oficiálně neoznámilo, je to, že dálniční známky zdraží. Zatím se řeší, o kolik to bude. „Kdybychom zachovali současnou cenu dálničních známek a přinesli tu jednodenní dálniční známku znamenalo by to, že výběr dokonce poklesne,“ řekl před časem v rozhovoru český ministr dopravy Martin Kupka. Zároveň připustil každoroční zdražování, aby se cena vyrovnala s inflací, ceny všech druhů dálničních známek (roční, měsíční i 10 denní) jsou totiž stejné už od roku 2012.

Štítky: , , ,

20 názorů na “Dálniční známky čeká v Česku několik změn”

 1. Když mám platit za dálnici tak by měla být v dobrém stavu bez hrbů a podobně ., bez kolon kamionů a vždy řádně ošetřena . Současně by měla být udržovaná odpočívadla , WC , nepřeplněné odpadkové koše – nádoby ,

 2. zdravim
  skromný dotaz,vozidla s veteránskou značkou (takzvn. vecka-zelená značka)jsou od dálničního poplatku osvobozena,máme zde ale i vozidla jenž jsou na klasických bilých značkách a v tp mají zapis o historické původnosti,tedy taktéž veteráni,ty to však osvobozeny nejsou,proč se dělají rozdíly když jde ve své podstatě o historická vozidla s testacemi ale pouze s odlišnými regist.značkami,proč dvojí metr na historická vozidla?děkuji Roman

 3. Je to vše zlodějna. Zaplatil sem v lednu a po nehodě šlo auto do šrotu.
  Když byla známka tak nebyl problém a ted napsali že nevrátí nic .
  Tak za týden 1500 v PR…

 4. Nemyslím si, že zavedení jednodenní známky sníží počet ostatních. Naopak, spousta lidí si ji radši koupí a použije, než nekoupí za celý rok žádnou a jezdí mimo dálnici. A to třeba po několik let.

 5. Dálnice u nás katastrofa stačí dálnice na Bohumín sámy výmol o dírách nemluvě řešeto ničíme si auta ale jak je výdět ta ministerstvu je to asi jedno měl by se poté dálnici sám projet o cestách první a dalších ani nemluvím a oni mají tu drzost zdražovat dálniční známky ať projede Vídni směr Itálie ať ví jak mají vypadat dálnice a nechat peníze do černé díry.

  1. Vy jste cizinec? Jestli silničáři postavili tu dálnici v takové kvalitě jako jste napsal svůj příspěvek, tak se není čemu divit. Je zvláštní, že ti co toho nejméně umí, mají drzost kritizovat práci druhých.

 6. „Zároveň připustil každoroční zdražování, aby se cena vyrovnala s inflací, ceny všech druhů dálničních známek jsou totiž stejné už od roku 2012.“
  To je lež! papírová dálniční známka platila od 1. prosince, celý následující rok a pak do 31. ledna dalšího roku. Tady platila 14 měsíců. Ta elektronická platí jen 12 měsíců. Zdražení o 14,26%

 7. Mohli by i zavést,když má rodina dvě auta, aby byla známka přenosná buď na jedno auto nebo druhé. Samozřejmě by nemohli na tu dálniční známku jet obě auta ve stejný den i čas. Na dvě auta by byl tento systém dostačující.

  1. No, to bych také uvítala. Střídám 2 moje auta a jedno služební a kupuji 3x dálniční známku. Pokud by byla přenosná z auta na auto, bylo by to fajn, stejně po té dálnici najednou se všemi auty nejedu.

   1. Právě proto tento systém nikdy nezavedou. Přece si nekoupíte pouze jednu známku, když můžete koupit 3 a hned je z čeho krást….

   2. V Rakousku mají tento systém i u pojištění. Platíte jen jedno a jezdíte 2 autama. Přendavá se SPZ na to, kterým jedete.

 8. Co porad nadávate, budme rádi že ti tady nemáme jsj v Chorvatsku Či Francii …jooo klidně může být hůř,mýtné brány to je to co chceme?to by cesta jen z Brna do Prahy stala cc 300kc a potom zpet zase 300kc a to každý den ,tak si myslím ze platit tady na rok 2000 nebo 2500 Kč se pořád několikanásobně vyplatí

  1. Mýtné brány ve Francii jsou mnohem spravedlivější, než celoroční známka. Pražáci používají dálnici téměř při všech jízdách z Prahy, ale já se dostanu na dálnici třeba 3x do roka a to ještě na velmi krátký úsek. Předem ale nevím, kdy budu dálnici potřebovat a tak by mně mýtná brána vyhovovala. Kdo jezdí často, zaplatil by celoroční a byl by také spokojený.

 9. Necháputo zdražení je to samá kolona pořad rozkopané o kvalitní dálnici nemuže být ani slovo.

  1. Je zajímavé že v zahraničí jsou dálnice a příslušenství / odpočívadla / udržované v pořádku , dálnice bez nerovností . Poplatky jsou stejné jako u nás / Rakousko / Kam jdou ty uhrazené poplatky za užívání dálnic ? Když platím tak mám nárok za kvalitní služby .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *