Co všechno se stane, když bouráte opilí? Čekejte problémy se zákonem, ale i pojišťovnou

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Direct, srovnejto,cz - Foto: Policie ČR - 11. 5. 2025


Snad při každé policejní akci, ale i při běžných kontrolách na silnicích policisté hlásí několik zastavených řidičů, kteří jeli pod vlivem alkoholu. Pokud to dopadne dobře, tedy jen policejním zastavením, je to pro opilého řidiče ten menší problém. Jakmile by ale třeba naboural, problémy se násobí.

Začneme u toho, co se stane, když vás zastaví policie a vy nadýcháte. Pokud to bude do 0,3 promile, skončí to pokutou od 7000 Kč do 25 000 Kč a zákazem řízení od 6 do 18 měsíců. Pokud nadýcháte nad 0,3 promile, je k tomu ještě šest bodů do karty řidiče. Pokud test na alkohol odmítnete, připravte se rovnou na pokutu od 25 000 Kč do 75 000 Kč, šest bodů a zákaz řízení na 18 až 36 měsíců.

Ano, jsou to velmi přísné tresty, výrazně přísnější než před změnou bodového systému, ale ty opravdové problémy začnou až ve chvíli, kdy pod vlivem alkoholu způsobíte dopravní nehodu. Alkohol (ale i drogy) jsou přitěžující okolností, obzvlášť, když někoho zraníte, případně způsobíte jeho smrt. V těchto případech soudy, kde se vždy taková nehoda projednává, bývají velmi přísné. Jde totiž už o trestný čin.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Problém s nehodou pod vlivem alkoholu nebo drog mají ale i pojišťovny. Stejně jako s odmítnutím testu na přítomnost těchto látek. Alkohol je totiž u všech pojišťoven ze zákona mezi výlukami z pojistného plnění. To znamená, že i když poškodíte jen své auto, pojišťovna vám z havarijního pojištění nic nezaplatí. Pokud způsobíte škodu někomu jinému, všechny škody sice uhradí, ale vydané finance od vás bude vymáhat zpět. „Za škodu způsobenou pod vlivem alkoholu vám pojišťovna nic nedá. Respektive obvykle sice pojišťovna vyplatí plnění poškozenému z vašeho povinného ručení, ale pak po vás bude částku vymáhat zpět. V případě velmi vysokých škod se tak může jednat i o doživotní splácení jedné jízdy,“ vysvětluje srovnejto.cz.

Pojišťovny řízení pod vlivem alkoholu nebo drog trestají i do budoucna a za pojištění si hříšníci příště výrazně připlatí. „Takovýto klient se posune o deset stupňů níž na bonusové stupnici. Pokud měl maximální bonus, tak se dostane na nulu. Pokud neměl, dostává se do malusu. To znamená, že si za pojištění připlatí ještě víc,“ vysvětluje pojišťovna Direct. Toto pravidlo ale neplatí u všech pojišťoven, protože podmínky pro bonus a malus si každá nastavuje individuálně.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru