Překvapilo vás, že energetické štítky mají rovněž pneumatiky? Evropská unie je povinně zavedla již v roce 2012. Podívejte se, co se z nich dá vyčíst a jak díky nim dokážete správným výběrem pneumatik ušetřit.
Na energetické štítky jsme zvyklí zejména z elektrospotřebičů. Pračky, sušičky, lednice, mrazničky i další elektrospotřebiče musí přiznávat to, kolik bude stát jejich provoz. A jelikož pneumatiky rovněž umí sáhnout do naší peněženky, a nejen svojí cenou při jejich nákupu, může pro nás být jejich energetický štítek důležitý.
Každý energetický štítek informuje o vlastnostech pneumatiky: o úspornosti co se týče spotřeby pohonných hmot, o výkonnosti z hlediska přilnavosti na mokré vozovce, a nakonec o vnějším valivém hluku. Co to přesně znamená?
Seznamte se s označeními na energetických štítcích pneumatik
Už na první pohled se energetické štítky pneumatik podobají těm, které nalezneme na domácích elektrospotřebičích. Na štítcích najdeme označení A až G, přičemž A je nejlepší možná hodnota a G naopak nejhorší.
Jinak se označuje vnější valivý hluk, kde jsou tři symboly vln. Jedna vlna znamená nejméně hlučnou pneumatiku, tři vlny pneumatiku nejvíce hlučnou. Současně je hodnota hlučnosti uvedena na štítku číselnou hodnotou v decibelech.
Co nám říkají data z energetického štítku o spotřebě paliva?
Spotřeba paliva
Někdo jednoznačně sáhne výhradně po pneumatikách s co nejvíce hodnotami A, jiní si chtějí spočítat, jestli se jim to vzhledem k ceně pneumatik vyplatí. Rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi A až G vyjadřuje snížení nebo zvýšení spotřeby pohonných hmot. Mezi třídami se úspora paliva zvyšuje přibližně o 0,1 litru na každých 100 km jízdy. „Zjednodušeně řečeno, pneumatika s vysokou úsporou paliva vyžaduje k odvalování méně energie. V konečném důsledku to znamená méně spotřebovaného paliva,“ říká Milan Marušák ze společnosti Goodyear.
Chování na mokré vozovce
Přilnavost k mokré vozovce je na energetickém štítku pneumatiky vyjádřena délkou brzdné dráhy. Každá kategorie představuje zkrácení nebo prodloužení brzdné dráhy o 3 až 6 metrů, a to při rychlosti 80 km/h. Rozdíly jsou skutečně významné – mohou představovat 21 až 42 metrů mezi hodnotami A až G.
Hlučnost pneumatik
Hlučnost pneumatik ovlivňuje samotný komfort jízdy v automobilu. Na štítku jej nejjasněji vyjadřuje hodnota v decibelech a s písmenem A až C.
Květen 2021 přinesl změny
Od května 2021 je na pneumatikách nový štítek, který spotřebitelům poskytne ještě podrobnější informace o charakteristikách zvolené pneumatiky. Na novém štítku byly upraveny třídy valivého odporu a brzdného výkonu na mokru a hlučnost pneumatiky je nově vyjádřena údajem v decibelech a písmenem A, B nebo C.
Další novinkou byly dva piktogramy sloužící k označení toho, zda daná pneumatika pro osobní automobily splňuje požadavky na homologaci pro EU, pokud jde o záběrové vlastnosti na sněhu (označováno také jako „snowflake test“), nebo zda pneumatika bez hrotů nabízí záběrové vlastnosti na ledu v souladu s novou normou ISO.
„Nové štítky pneumatik v souladu se směrnicemi EU také zpřístupňují podrobnější informace online, což spotřebitelům i profesionálům usnadňuje výběr,“ říká Milan Marušák. Zákazníci totiž budou moci najít další informace o pneumatice v evropské databázi jednoduchým naskenováním QR kódu na štítku