Velký technický průkaz

Co dělat, když nový majitel auto nepřepíše na sebe? Bez smlouvy máte smůlu

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká kancelář pojistitelů - Foto: Pavel Srp - 21. 9. 2023


Představte si situaci, kdy prodáváte své auto, zájemce dorazí, dohodnete se, zaplatí a vy mu s důvěrou předáte auto, plnou moc i doklady. Jenomže dotyčný auto už nepřepíše, a tak vám časem začnou v lepším případě chodit pokuty za parkování, v horším účty za nehody nebo nezaplacené pojištění. Co s tím?

Bez podepsané smlouvy je to neřešitelné

Základní radou je nespoléhat na kupujícího a auto sám přepsat. Druhou základní radou je mít s kupujícím podepsanou smlouvu. Platí ale, že jediné místo, kde vám mohou pomoci, je registr vozidel. A to opravdu jen v případě, že máte o prodeji alespoň nějaký dokument.

Než se v panice na úřad vydáte, zkuste, ideálně doporučeným dopisem, ale klidně i mailem kupujícího vyzvat, aby vůz přepsal. Pokud se nic nestane, vezměte na úřad veškeré dokumenty, které máte. Stačí i kopie, ale s prázdnýma rukama bohužel ničeho nedosáhnete.

Úřad od vás všechny potřebné dokumenty převezme a zahájí řízení. Pokud dotyčný nebude reagovat, může úřad na něj auto přeregistrovat i bez jeho součinnosti. Spolu s tímto krokem propadnou původní doklady auta. Původní majitel tak bude z obliga a krytý před všemi pokutami či škodami, které tak půjdou na triko nového majitele.

Stejně, jako budou chtít smlouvu na úřadě, bude potřeba i pro pojišťovnu. Jen díky smlouvě, tedy dokladu o prodeji, můžete zrušit povinné ručení. Proto nikdy vůz bez smlouvy, nebo alespoň faktury nikdy auto neprodávejte.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) pak upozorňuje: „Doporučujeme převést vozidlo co nejrychleji a osobně. V žádném případě se nespoléhejte na nového vlastníka, že vše vyřídí. Převod můžete provést na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností.“ Nezapomeňte pak, že na přepis auta je ze zákona 10 pracovních dnů! Pokud tuto lhůtu nestihnete, můžete oba, tedy kupujícího i prodávajícího vystavit riziku pokuty. Jedná se totiž o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 000 Kč.

ČKP také upozornila, že bez alespoň nějakých dokumentů je prakticky nemožné bez součinnosti druhé strany docílit převodu auta. Bohužel tak jde o neřešitelnou situaci.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

7 názorů na “Co dělat, když nový majitel auto nepřepíše na sebe? Bez smlouvy máte smůlu”

  1. Bohužel náš stát chrání lumpy a podvodníky. Zde si musíte pomoc sami. Asi jediné možné řešení je vzít novému majiteli z auta SPZ. To samozřejmě není vždy jednoduché, ale pokud s tím autem jezdí, určitě to půjde. Pouze tomu musíte věnovat určitý čas a najít odvahu. Musíte ovšem vědět, kde nový majitel bydlí ( což byste vědět měli, ze smlouvy ) a vysledovat vhodný okamžik a SPZ mu prostě z auta vzít. Pak ho kontaktovat, že mu SPZ vrátíte až po přepsání vozidla. I to ho samozřejmě nemusí donutit to přepsat. I když už je to pádný přesvědčovací argument. Poslední krajní možnost pak je, nahlásit, že Vám auto ukradli. Dostanete protokol od police a od té doby už nenesete alespoň zodpovědnost za přestupky a pokud by ho nenašli tak ho po čase vyřadí z evidence.

  2. Opět nesmysl paní Russová. Bez součinnosti starého nebo nového vlastníka ( i na základě ověřené plné moci), Vám vozidlo na registru nepřepíší. To může rozhodnout pouze soud. /řad po zahájení řízení vyzve nečinného vlastníka, ale když ten nebude spolupracovat, tak může dostat nový i starý vlastník pokutu až 50 000 Kč, ale nic se nevyřeší .Nepište bludy.

  3. Dobrý den,řeším něco podobného. Prodala jsem své auto jako celek na náhradní díly,tak je sepsána i smlouva. Pan si ho chtěl opravit pro manželku tak jsme napsali smlouvu na její jméno,a požádal jestli mu dám plnou moc k přepisu (bylo to v době kovidu). Tak jsem mu ji poslala poštou i s technickým průkazem. Bohužel auto neprepsal ani přez mé vyzvi. Zašla jsem na policii a tam mi bylo řečeno, že oni to řešit nebudou že je to občanskoprávní spor. Po asi dvou letech mi začali chodit pokuty a tak z obavy jsem je hradila. Stále nikdo nereaguje na telefon ani jinak. Nevím jak dál postupovat,už nechci za někoho hradit pokuty. Je zajímavé že jsem zjistila že vůz je pojištěný a kde,ale bohužel mi nemůže být zdeleno jméno a adresa.

  4. Petra Sačková

    Dobrý den,řeším něco podobného. Prodala jsem své auto jako celek na náhradní díly,tak je sepsána i smlouva. Pan si ho chtěl opravit pro manželku tak jsme napsali smlouvu na její jméno,a požádal jestli mu dám plnou moc k přepisu (bylo to v době kovidu). Tak jsem mu ji poslala poštou i s technickým průkazem. Bohužel auto neprepsal ani přez mé vyzvi. Zašla jsem na policii a tam mi bylo řečeno, že oni to řešit nebudou že je to občanskoprávní spor. Po asi dvou letech mi začali chodit pokuty a tak z obavy jsem je hradila. Stále nikdo nereaguje na telefon ani jinak. Nevím jak dál postupovat,už nechci za někoho hradit pokuty. Je zajímavé že jsem zjistila že vůz je pojištěný a kde,ale bohužel mi nemůže být zdeleno jméno a adresa.

    1. Dobrý den mám dotaz můj kamarád prodal auto ale nepřepsal ho na nového majitele teď přišli pokuty mému kamarádovi zavolal již novému majiteli a ten řekl že pokud je pochopitelně zaplatí ale spíš mě zajímá víc jestli se mému kamarádovi někde ty pokuty jakoby ukládají a jestli je možné že by mu mohli třeba dát i body dolů i když rychlost nepřekročil on ale nový majitel

  5. Stalo se mi, že kupující vozidlo na sebe nepřepsal. Měla jsem ale kupní smlouvu a měla jsem u sebe velký TP. Na kupní smlouvu mi pojišťovna zrušila povinné ručení (pozor, netušila jsem, že podepsáním kupní smlouvy se MOJE povinné ručení ruší automaticky, nový majitel by měl mít POV uzavřeno v den podepsání smlouvy!!!). No a na evidenci vozidel jsem na základě velkého TP uvedla ztrátu SPZ. Dostala jsem novou SPZ a nechala ji v depozitu. Tím vám přestanou chodit pokuty, pokud třeba nový majitel někde překročí rychlost a je zachycen kamerou. A pokud by ho zastavila Policie, tak dostane botičku a mastnou pokutu, neb jezdí s autem, které nemá platnou SPZ. Holt jeho problém, že :-) .
    Ten „můj“ nový majitel auto následně několikrát přeprodal a převod jsme dělali s dalším majitelem asi po 3/4 roce. U převodu je ale třeba evidenční kontrola, ta jde ale naštěstí udělat bez SPZ. Tudíž jsme sundali SPZ, následně opět přidělali a jeli na evidenci vozidel dokončit převod.
    Je to neskutečnej opruz, ale dá se to dokončit, ale jen za předpokladu, že novému majiteli nedáte velký techničák!!!

    1. Možná máte pravdu, že je to jeho problém. Ovšem nesmíte zapomenout, že vlastníkem vozu jste stále Vy. A úřady ve státě, kde jsou podvodníci a lumpové chráněni půjdou po Vás. Podle WIN kodu se zjistí, že auto patří stále Vám, a že jste nezabezpečila, aby s ním nemohlo být ježděno když jsou SPZ v depozitu. To by vám určitě přišili.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru