Mezi nejnepříjemnější chvíle každého řidiče patří to, když na svém autě najde „botičku“. Jakkoliv je to velké zdržení, navíc dost otravné, je potřeba si uvědomit, že jde o trest za špatné parkování. A ten je prostě potřeba přijmout. Poradíme, co vlastně dělat, když tzv. botičku na svém autě najdete. Zákon strážníkům ukládá, kdy ji mohou použít, ale i to, že ji musí z auta sundat tak rychle, jak je to jen možné.
Kdy dostanete botičku?
Zákon říká, že strážník může k instalaci botičky přistoupit ve chvíli, pokud auto stojí na zákazu stání nebo zastavení; stojí na místě, kde to zakazuje dopravní značení; stojí na chodníku nebo je-li vozidlem proveden neoprávněný zábor veřejného prostranství a jeho řidič není na místě přítomen. Stejný zákon ale říká, že strážníci mohou botičku nasadit jen ve chvíli, kdy ví, že ji následně zvládnou bez zbytečného prodlení také sundat.
Pokud tedy najdete na svém autě botičku, porozhlédněte se ještě po lístečku, který strážníci nechávají nalepený na řidičově okně. Na něm najdete všechny potřebné informace, ale pamatujte, že se telefonátu na městskou policii, tedy linku 156, nevyhnete. Nahlásíte číslo botičky nebo další informace, které po vás bude operátor chtít, a pak už jen počkáte na hlídku.
Sundání botičky je otázkou chvilky
Jakmile hlídka přijede, botičku odstraní, ale tím to nekončí. Začne s vámi řešit přestupek, tedy špatné parkování, a je potřeba se připravit také na pokutu. Ovšem případný poplatek za nandání a sundání botičky není automatický. Například mluvčí pražských strážníků nám řekla, že jde o manipulační záležitost, za kterou se neplatí. Ovšem dle Nařízení Statutárního města České Budějovice je v tomto městě potřeba uhradit ještě 500 Kč jako manipulační poplatek.
Kdy botičky určitě nedostanete?
Zákon také stanoví situace, kdy vám strážníci botičku zcela jistě nenasadí. Ale není to chvíle k jásání. Místo botičky totiž může dojít k odtažení auta. Stane se tak v případě, kdy auto tvoří překážku v provozu. Botička na autě nebude ani když „je viditelně označeno jako vozidlo ozbrojených sil, ozbrojených bezpečnostních sborů, požární ochrany, vozidlo určené k poskytování zdravotnických služeb, vozidlo invalidy nebo jako vozidlo osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána,“ jak říká zákon.
Může nastat také situace, kdy o odstranění botičky nikdo nepožádá. Většinou se tak děje u vraků odstavených v ulicích. Pokud se stane, že o sundání botičky nikdo nepožádá do 30 dnů od jejího nasazení, je majitel komunikace oprávněn po dohodě s obecní policií vozidlo na náklady jeho provozovatele odstranit. Zákon k tomu říká: „Povinnosti úhrady nákladů na odstranění vozidla se jeho provozovatel zprostí, pokud prokáže závažné důvody, které mu znemožnily, aby před odstraněním vozidla požádal o odstranění technického prostředku k zabránění odjezdu vozidla.“