Tohle vypadá jako noční můra, která ale dostala až moc reálné obrysy. Aniž by za to majitel Lamborghini mohl, jeho auto skončilo na čerpací stanici v plamenech. A jak asi správně tušíte, z auta mu nezbylo prakticky nic.

Lamborghini Huracán Performante je super rychlé auto, které pohání atmosférický motor V10 o objemu 5,2 litru s výkonem 640 koní a s točivým momentem 600 Nm. Z 0 na 100 km/h umí zrychlit za 2,9 sekundy, z 0 na 200 km/h za 8,9 sekundy a maximální rychlost je až 325 km/h. A to už je nějaký fofr!

Ale ten si jeho majitel moc neužil. Po jedné z projížděk zajel na čerpací stanici, aby natankoval. Totéž se rozhodl učinit i jiný řidič úplně obyčejného auta, který ale při odjezdu od stojanu zapomněl tankovací pistoli v hrdle nádrže. Tankovací hadice se vytrhla a benzín postříkal vše v okruhu několika metrů, včetně toho rozpáleného Lamborghini. To bohužel ve chvilce vzplálo, a i když se na místo rychle dostavili hasiči, nešlo ho už zachránit.

Yes, that was myself and my friend with the two Lamborghinis at the gas station last night. We were out driving for a bit and I needed to go get gas. The blue Lamborghini pulled up right behind me. He decided to go in to get us waters and while I was trying to pay for my gas at the pump there was a card error, so I also went inside. As soon as we walked in, we saw a massive fireball out the window. We all ran out of the gas station to the other side of the road. At this point, we had no idea what happened or who’s car(s) were on fire. We dialed 911 and when the fire was out you could see that his car was completely burned down, ours just covered in ash. While talking to police and firefighters a man ran up and said he saw what happened. He was recording the cars to show his friends and caught a guy driving off with a gas pump still in his car. The pump sprayed fuel directly into the Huracan’s engine bay and it instantly ignited. Police found the guy that did it and everything will be taken care of. Just thankful we all got away safe and it didn’t escalate into a bigger fire. Video of the van – swipe left

A post shared by Parker Gelber (@parker.exotics) on