Před zimou je nutné auto pořádně zkontrolovat. Ověření stavu baterie je samozřejmostí, mnoho řidičů ale podceňuje provozní kapaliny. Především špatná chladicí kapalina může majitele automobilů pořádně potrápit. V některých případech dokáže auto i vážně poškodit.
Letošní zima je sice zatím vcelku mírná a k řidičům milosrdná, ale to, jak dobře připravili svá auta jistě ještě prověří. „Mezi zásadní věci, které přitom motoristi často podceňují, patří výběr a péče o chladicí kapaliny. Pokud je ale včas nevyměníme nebo špatně vybereme jejich odolnost proti mrazu, přijde nás oprava vozu na desetitisíce,“ říká Tomáš Skopový, odborník značky Sheron.
Správně vybraná kapalina chrání auto proti korozi i mrazu
Chladicí kapalina plní řadu funkcí. První a nejdůležitější je její schopnost nezamrznout. Tuto vlastnost chladicí kapalině propůjčuje základní složka, kterou lze velmi jednoduše změřit hustoměrem. Zde se řidič dozví, jaké mrazy chladicí kapalina zvládne. „Ideální hodnotou naředění chladicí kapaliny je na -30 °C až -36 °C. Právě v té chvíli poskytuje pro naše podmínky dostatečnou ochranu a také tu správnou viskozitu a teplosměnnost,“ radí Skopový.
Další důležitou funkcí je ochrana chladicí soustavy a motoru. To zajišťují přesně vyvážená aditiva, která poskytují kapalině například antikorozní ochranu anebo neméně důležitou materiálovou kompatibilitu.
Jednoduše řečeno zajistí, že motor zevnitř nebude rezavět, že předčasně nezestárnou a nepopraskají hadice, že nepraskne chladič vlivem zanesení nečistotami či přetlakováním soustavy, či že se nenaruší těsnění uvnitř motoru vlivem nekompatibility a agresivních látek.
Špatný výběr a zanedbání výměny může vyjít draho
A co se stane, pokud uvedené hodnoty podceníme a vybereme nesprávnou kapalinu, která není dostatečně odolná proti mrazu? V tu chvíli může chladicí kapalina při nízkých teplotách zamrznout. Tady jde až o tisícové škody. Hrozí totiž závažné poškození motoru vlivem rozpínání kapaliny. A to může klidně způsobit až prasknutí bloku motoru.
Důležitá je i zmíněná obměna chladicí kapaliny. Řidiči by měli dodržovat uvedené intervaly, které jsou uvedené na balení. Kapalina sice zůstává nezamrzlá, ovšem po uplynutí výměnné lhůty přestává chránit motor. Vyčerpají se z ní totiž aditiva, která ho opatrují. Z kapaliny se časem vyselektují. Jednoduše řečeno si sednou na dno a ztrácí svou funkci. V tu chvíli začíná motor zevnitř rezavět, gumové části rychleji stárnou, trpí i různá těsnění a celé chladící soustava. V chladícím okruhu se hromadí nečistoty, jako například již zmiňovaná rez a hrozí ucpávání chladícího okruhu, zejména pak chladiče.
„Moderní vozy využívají chladicí kapaliny s výměnnou lhůtou až pěti let. V mnohých případech to znamená, že výměna řidiče čeká maximálně dvakrát za dobu, kdy má auto doma. Nákup kvalitního výrobku je opravdu minimum, jak podpořit spolehlivost vozu, odvděčit se mu za věrné služby a také jak ušetřit za případné budoucí opravy,“ shrnuje Skopový.