tesla_gigafactory-berlin

Chcete červené nebo modré auto? Počkáte si, ale když si vyberete „správnou“ barvu, auto budete mít dřív

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Automotive News Europe - Ilustrační foto: Tesla Motors - 18. 7. 2022


Dnešní doba je (nejen) v automotive složitá. Automobilky bojují s nedostatkem dílů, což se projevuje na klesajícím trhu. Prodejní čísla jsou nejhorší za poslední desítky let a na auta se čeká dlouho. Jsou tu ale některé kličky, díky kterým může být vaše objednané auto vyrobeno dříve než to, které si objednal váš známý. A to i když máte téměř stejnou konfiguraci. Důležitá je totiž barva karoserie.

Trochu to připomíná komunismus, kdy jste si chtěli koupit červenou škodovku, ale skladem byla pouze zelená. Mohli jste ji odmítnout a čekali byste zase dlouho na další, a nebo jste se mohli s barvou smířit a auto mít. Podobné je to i teď, protože pokud si objednáte například elektromobil značky Tesla, můžete ho mít za pár týdnů nebo nízkých jednotek měsíců (to když bude černá nebo bílá) anebo nejdříve v březnu 2023 (když si vyberete jakoukoliv jinou barvu).

Přečtěte si také:  Škoda zavedla novou technologii lakování. Nanese tenčí vrstvu barvy, šetří tím životní prostředí i materiál

Automobilka Tesla totiž před nedávnem otevřela v Německu u Berlína svoji Gigafactory, kde vyrábí elektromobily Tesla Model Y a Tesla Model 3. A právě o „ypsilony“ jde. Ty se tu vyrábějí pouze v barvách karoserie Solid Black (černá) a White Multi Coat (bílá). Továrně to pomáhá zjednodušit výrobní logistiku a zrychlit proces výroby a dodání auta. Když si si vyberete jednu z těchto dvou barev, auto dostanete brzy, vyberete-li si však jakoukoliv jinou barvu – například červenou, modrou či stříbrnou a podobně – bude se vaše auto vyrábět v továrně v čínské Šanghaji. A to si potom počkáte nejdříve do března 2023.

Podobně je na tom ale třeba i Renault, který pro model Arkana nabízí tzv. „Fast track“. To je zrychlení dodávky auta v případě, když bude mít černý, perleťově bílý nebo šedý odstín laku karoserie.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek