dalnice

Češi za volantem dělají přestupky, které jim u druhých vadí. Nejčastěji nedodržují rychlost

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Česká asociace pojišťoven - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 22. 10. 2024


Každý druhý řidič se na českých silnicích necítí bezpečně. Důvod? Chování ostatních. Podle pravidelného průzkumu České asociace pojišťoven ale ti samí Češi přiznávají, že nedodržují pravidla a páchají přestupky. A to i ty, které považují za velmi nebezpečné. Nejčastěji překračují povolenou rychlost.

51 % – tolik českých řidičů se podle aktuálních výsledků pravidelného průzkumu České asociace pojišťoven necítí na silnicích bezpečně. Viní z toho ostatní účastníky dopravy, kteří jsou podle nich agresivní, bezohlední a porušují pravidla. „Češi se setkávají s nejrůznějšími projevy agresivity, od vybrzďování přes gestikulaci nebo pokřikování a nadávky. Je to dlouhodobý problém,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Nebezpečnost přestupku od páchání neodrazuje

Za nepřípustné považují Češi především řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, a to v 96 %. Vadí jim ale také předjíždění v nebezpečném nebo nepřehledném úseku (97 %) či jízda na červenou (96 %). Své vlastní chování ale považují za bezproblémové a 12 % řidičů by dokonce u sebe nemělo podle vlastních slov co změnit.

Při přímé konfrontaci však čeští řidiči připouštějí, že pravidla silničního provozu nedodržují. „Češi velmi dobře vědí, co je nebezpečné chování na silnici a u ostatních řidičů ho kritizují. Pro to samé chování ale u sebe vždy najdou omluvu,“ doplňuje Jan Matoušek. Překročení nařízené rychlosti nebo její nepřizpůsobení všem aktuálním okolnostem bylo od roku 2020 příčinou více než 60 tisíc dopravních nehod.

Některé dopravní přestupky vás vyjdou na malé jmění. Jiné mohou skončit i vězením

Překročení povolené rychlosti v obci i mimo ni je přitom nejčastěji přiznávaným přestupkem. Češi se ale dopouští i těch nejzávažnějších přestupků jako je řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. K tomu se přiznalo 6 % řídících respondentů. „Největší rozpor se ukázal u nedodržování bezpečné vzdálenosti, které Češi považují za velmi nebezpečné, zároveň se ho ale polovina dotazovaných řidičů dopouští,“ upřesňuje Kateřina Rábová z výzkumné agentury Ipsos, která průzkum realizovala.

Přestupek

Vnímáno jako nebezpečné

Páchání

Řízení pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek

96 %

6 %

Předjíždění v nebezpečném/nepřehledném úseku

97 %

9 %

Jízda na červenou

96 %

9 %

Nedodržování bezpečné vzdálenosti

93 %

48 %

Překročení rychlosti o 40 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec

92 %

17 %

Používání telefonu za jízdy

92 %

34 %

Překročení rychlosti o 20 km/h v obci nebo o 30 km/h mimo obec

84 %

34 %

Překročení rychlosti o více než 5 km/h v obci nebo o méně než 30 km/h mimo obec

52 %

72 %

Nebezpečnost jednotlivých přestupků ukazují statistiky příčin nehod z posledních let. „Ze zmíněných statistik vyplývá jako nejrizikovější příčina dopravních nehod nepřiměřená rychlost, kde od roku 2020 policie evidovala přes 60 tisíc případů s podílem přítomnosti alkoholu u 11 těchto nehod, přičemž na všech nehodách se alkohol podílí asi v 5 %,“ uvádí Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů.

Vybrané příčiny dopravní nehody

Počet nehod od roku 2020

Všechny druhy nepřiměřené rychlosti a jejího nepřizpůsobení okolnostem provozu

60 056

Předjíždění

6 148

Jízda na červenou

1 889

Nedodržování bezpečné vzdálenosti

23 051


O průzkumu:
Průzkum České asociace pojišťoven Vnímání dopravní bezpečnosti realizuje nezávislá výzkumná agentura Ipsos. V roce 2022 proběhl sběr dat v září, a to jako on-line dotazníkové šetření na 1000 respondentech (z toho 790 řidičích) ve věku 18–79 let v kvótním výběru podle pohlaví, věku, vzdělání, regionu a velikosti místa bydliště a skupinové diskuse. Druhá vlna průzkumu proběhla v listopadu 2023 a účastnilo se ho 1023 respondentů (z toho 819 řidičů).


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru