V reakci na skokový nárůst cen benzínu a nafty na totemech čerpacích stanic přistoupilo v minulém týdnu Ministerstvo financí ke kontrole prodejních cen pohonných hmot, a to formou cenového reportingu čerpacích stanic na denní bázi. Podle prvních předběžných výsledků cenové kontroly provozovatelé čerpacích stanic zvyšováním cen pohonných hmot převážně reagovali na výhled dramaticky rostoucích cen a vývoj na komoditní burze.
Provedená analýza resortu financí prokázala dílčí cenové odchylky oběma směry, kdy v jednotlivých případech byly vidět i prodeje se zápornou marží. Vyšší volatilitu prodejních cen lze s ohledem na mechanismus cenotvorby považovat do jisté míry za pochopitelnou, protože většina čerpacích stanic po obdržení dodávky pohonných hmot zná cenu někdy až za 30 dnů a musí v současném nestabilním prostředí na cenové výkyvy operativně denně reagovat. Ministerstvo financí přitom aktuálně nepředpokládá, že by se průměrné marže v měsíci březnu nakonec výrazněji odchýlily od února, nicméně v monitoringu cen budeme nadále pokračovat a vyhodnotíme data za celý březen. Prozatím podobně jako většina zemí EU nepřistoupí resort k cenové regulaci formou zafixování maximální výše marží.
„Kontrolou cenové politiky čerpacích stanic se ukázalo, že situace nemá jednoznačného viníka. Marže pumpařů byly ve sledovaném období velmi rozkolísané, někde vyšší, jinde i záporné. Dosavadní analýza zatím ale neprokázala plošně nepřiměřené marže, prodejní ceny zcela ustřelené od velkoobchodních cen na burze, ani podezření na kartelovou dohodu na úkor motoristů. U vývoje cen pohonných hmot jsme viděli paniku na burzách, která se promítla na totemy čerpacích stanic a rozšířila se i mezi spotřebitele, kteří se začali masivně předzásobovat. V takové situaci ničemu nepomohou laciná a instantní populistická opatření typu snižování daní nebo stanovování cenových stropů. V Maďarsku vidíme, jak cenovou regulaci záhy doprovází další restrikce a policejní dozor na pumpách,“ říká k cenám pohonných hmot ministr financí Zbyněk Stanjura.
ČOI kontrolovala pohonné hmoty. Dva vzorky kontrolou neprošly
„V monitoringu cenové politiky čerpacích stanic budeme zatím pokračovat. Rád bych poděkoval provozovatelům pump i petrolejářským asociacím za efektivní spolupráci ve velmi krátkém čase. Zapojení téměř 600 provozovatelů a data za více než 2 400 veřejných čerpacích stanic považuji za průkazný vzorek kontroly,“ dodal Zbyněk Stanjura. MF tak aktuálně disponuje kompletními cenovými informace od více než 90 % trhu za období od 15. února do 21. března 2022. Provozovatelé čerpacích stanic, kteří dosud údaje nezaslali, budou znovu individuálně vyzváni ke splnění této povinnosti.
Prosím Vás co je to za blbost, věřit ministerstvu financí. Stát a naše neschopná vláda z toho mají spoustu peněz navíc. V životě jsem neviděl pumpaře, který by mě dotoval. Je to do nebe volající blbost.
Jsme bohužel v obležení a držení neschopné vlády kde jen lžou kradou a podvádí lid bohužel je tu banda zaprodanců……za celou dobu neudělaly nic pro národ český nás poctivě pracující občany stala se z nás popelnice a montovna Evropy a bohužel brzo žebráci protože nevěřím že náš stát to vše ustojí 😎 lidí toho mají dost bohužel to nejde zákonnou cestou,defenestrace už by stejně nic nevyřešila s napůl rozkradené československé země kdy stejnou možná horší vládu mají na Slovensku.😭
Aha. Takže to vysvětluje to, jak může benzinka, která má závoz každé pondělí, klidně v následujícím týdnu 2x denně navyšovat ceny, třeba proto, že ve středu se změnila situace na komoditní burze.
Takže když si dám dneska v restauraci řízek, tak mi mezi objednáním, donesením a snězením může klidně restauratér kdykoliv navyšovat cenu, protože se zrovna změnila u řezníka cena vepřového.