cadillac-xt4- (1)

Automobiloví výrobci v posledních letech vyvíjejí modely aut pro globální využití. Evropské automobilky tak produkují modely, které se dají prodávat v Evropě, ale i v Číně nebo v Americe či na dalších trzích. U amerických automobilek je tomu podobně, a proto se i v České republice začíná aktuálně prodávat evropská verze Cadillacu XT4.

Naladěno pro Evropu

Cadillac XT4 je stále žhavou novinkou, kterou už si i na evropském, potažmo českém trhu můžete nějakou chvíli koupit. Zatím ale – pokud ho koupíte v oficiálním pražském zastoupení – nedostanete auto v evropské specifikaci, nýbrž v kanadské specifikaci. Ta se té evropské nicméně přibližuje. Nedostanete americkou verzi z jednoduchého důvodu, v USA totiž zpravidla nepočítají s tolika zatáčkami, převýšením na silnicích a podobně. Americké verze tak mají slabší brzdy, ale i jiné komponenty podvozku, jeho nastavení a podobně.

Nyní dostanete XT4 pouze s dvoulitrovým benzinovým motorem. To se však změní, protože objednávky na evropské specifikace jsou v počátku naopak s naftovými motory (benzinový motor zatím nedostanete). Tento čtyřválec vyvíjel koncern General Motors výhradně pro Evropu. Benzinový motor přijde samozřejmě také, ale až později v příštím roce.

V případě naftového motoru jde o přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec splňující aktuálně platné evropské emisní normy Euro 6d, dopomáhá si k tomu i systémem vstřikování močoviny. Motor nabídne předběžně výkon mezi 125 kW/170 koní až 128 kW/174 koní a točivý moment bude mít vrchol 380 nebo 381 Nm. Přesné údaje zatím nejsou k dispozici, protože automobilka motor ještě finálně nehomologovala.

cadillac-xt4- (3)

Motor (naftový i později ten benzinový) bude v každém případě spolupracovat s devítistupňovým automatem – manuál v nabídce vůbec nebude. Vybírat bude možné mezi pohonem předních kol nebo za příplatek pohonem všech kol.

Prostornost a praktičnost

V případě Cadillacu XT4 jde o středně velké SUV, které na délku měří 4599 mm, široké je 1880 mm bez zrcátek a vysoké je 1627 mm. Rozměry se tak postaví například mezi Range Rover Evoque a Jaguar F-Pace. V interiérů nabídne zcela dostatečný prostor pro čtveřici cestujících, ale cestovat nebude problém ani v pěti. 180cm cestující budou mít opravdu dostatek místa na předních i zadních sedadlech.

Přečtěte si také:  Modernizovaná Kia Rio s mild-hybridním pohonem má české ceny

Zavazadlový prostor je podle výrobce 637 litrů, nicméně započítán je do toho i prostor pod podlahou. Naživo zavazadelník rozhodně tak velkým dojmem nepůsobí. Sklopením opěradel zadních sedadel (dělená v poměru 60:40) prostor vzroste na 1385 litrů.

V Evropě dvě výbavy

Podle slov českého zastoupení automobilky bere výrobce, tedy General Motors evropské trhy jako svou výkladní skříň (po prodeji Opelu už tady vlastně ve velkém neprodává). I proto tady Cadillac XT4 nabídne jen ve dvou výbavách, které jsou vybaveny srovnatelně s dvěma nejvyššími výbavami v USA. V rámci úvodní edice je navíc finančně výrazně zvýhodní.

„Základní“ výbava, která bude k dispozici od teď do přibližně začátku léta 2020, bude ‚Launch Edice‘. Ta nabídne jen pohon předních kol a menší 18″ kola bez adaptivního podvozku, ale i tak bude standardní výbava, která odpovídá americké Premium Luxury, hodně bohatá. Využívat tak bude možné například automatickou dvouzónovou klimatizaci, elektrricka nastavitelná přední sedadla, rozpoznání dopravních značek, varování před opuštěním jízdního pruhu, vyhřívaná přední i zadní sedadla, vyhřívání volantu, 360° kamerový systém, automatický parkovací asistent a navigace. Auto dostane na pohled stříbrné detaily (maska chladiče, střešní podélníky a lišty kolem oken). Startovní cena bude 1 125 000 Kč včetně DPH.

cadillac-xt4- (7)

Druhá výbava bude ‚Launch Edice Sport‘, která bude mít na karoserii naopak černé doplňky. Navíc dostane větší 20″ kola, adaptivní podvozek, adaptivní tempomat s funkcí stop & go, head-up displej a některé další drobnosti jako přepracovanou masku chladiče, hliníkové pedály či jiný a elektricky ovládaný volant. Bude vypadat tak, jako auto z fotografií. Cena je stanovena na 1 235 100 Kč za verzi s pohonem předních kol, respektive 1 290 200 Kč za čtyřkolku.

Od června 2020, kdy bude zahájena výroba vozů modelového roku 2021, budou však upraveny ceny (přijde jejich výrazné zvýšení) a upravena výbava. Startovací Launch edice jsou totiž až 30% zvýhodněny.

První auta v létě 2020

Objednávky jsou již otevřeny, takže pokud byste nový Cadillac XT4 chtěli vlastnit, můžete do pražského Cadillacu vyrazit. Budete si na něj ale muset chvíli počkat. Výroba evropských verzí v Launch Edici bude zahájena až v dubnu 2020. První auta dorazí k zákazníkům v červnu 2020.

Přečtěte si také:  Nová BMW M3 a M4 přijdou na trh v březnu s cenami od 2,23 milionu Kč. Rovnou dostanou i prvky M Performance Parts

Výrobce na auto poskytuje záruku tři roky nebo 100 tisíc kilometrů na celé auto.