Na pražském Zličíně v ulici Na Radosti stojí stavba, je to původně benzínová čerpací stanice. Navrhl ji architekt Ladislav Machoň v roce pro firmu Vacuum Oil Company. Čerpací stanice pak sloužila dlouhých 50. let, mapa ji zobrazuje jako funkční ještě v 80. letech minulého století, od té doby chátrá. Dřív, když ještě nebyla tak poničená vandaly, jsem kolem ní jezdil a přemýšlel jsem nad tím, že by bylo zajímavé zrekonstruovat ji a udělat v ní třeba redakční kancelář. Skvělé místo u hlavní silnice, dvě malé místnosti a přístřešek pro dvě auta…

Proč o tom píšu? Je to jednoduché. Němec Juerg Judin totiž něco podobného udělal, ale místo kanceláře si ve staré čerpací stanici udělal bydlení. Vybral si pro to opuštěnou čerpací stanici Shell postavenou v centru Berlína v 50. letech minulého století. Tu koupil a dal se do práce.

Juerg Judin na tom byl možná podobně jako já, kolem této benzínky dlouho chodil, vlastně dlouhých 13 let. Od roku 1992 ař do roku 2005. Po celou dobu u této opuštěné stavby stával nápis, že je na prodej. Až jednoho dne, právě v roce 2005, tu nápis nebyl. Juerg byl smutný, že si jeho oblíbenou stavbu někdo koupil. Cedule naštěstí jen spadla, ale to byl přesně ten impuls k tomu, aby budovu koupil. A to se povedlo.

O tom, jak to se stavbou po koupi dopadne, se dlouho vedly dohady. Původní majitel i město chtěli, aby byla budova zbourána, Juerg se tomu ale bránil a nakonec uspěl. Provedl nákladnou a náročnou renovaci a vzhledem k tomu, že je to (nejen) galerista, budovu nejprve plánoval jako galerii. Po mnoha starostech a strastech při rekonstrukci se však rozhodl, že místo galerie to bude jeho nový domov. Z čerpací stanice je tak skvělý obytný prostor včetně běžného vybavení, ale i zahrádky a prostor, kde lze chovat ptactvo a jiná zvířata a nebo pěstovat zeleninu. Kromě toho, že je Juerg galerista, je to také zapálený ornitolog a kuchař.