alkohol_pri_rizeni

Buď strč prst skrz krk nebo nenastartuješ. Američtí vědci našli způsob, jak odhalit opilce ještě předtím, než sedne do auta

Autor: Anina Russová - Zdroj: ČTK - Foto: Pixabay - 15. 11. 2023


Jakmile se zmíní američtí vědci, je jasné, že půjde o nějaký „přelomový“ objev. A jejich nejnovější nápad to rozhodně potvrzuje. Obzvlášť zajímavý pak musel být způsob, jak k němu došli.

Vědci totiž přišli s velmi zajímavým způsobem, jak dostat opilé řidiče ze silnic. Podle nich by bylo ideální, aby auta byla vybavena systémem, kterému by řidič před cestou musel správně říct několik jazykolamů. Pokud by to vzhledem ke svému stavu nezvládl, prostě a jednoduše by neodjel. Dle jejich studie totiž právě jazykolamy mohou odhalit množství alkoholu v krvi. Změny ve výslovnosti složitějších vět totiž podle nich dokážou poměrně přesně určit míru intoxikace.

Je jasné, že než američtí vědci k těmto závěrům došli, museli vše pečlivě změřit. A základem těchto měření bylo zjistit, jak se mění způsob výslovnosti v závislosti na množství obsahu alkoholu v krvi. K tomu byli potřeba dobrovolníci, kterých nakonec bylo jen 18. Vědci je nechali opakovaně nahrávat řadu jazykolamů ve střízlivém stavu a poté znovu po vypití většího množství alkoholu a pak ještě v průběhu šesti hodin střízlivění. Ukázalo se, že výsledky jsou s 98% přesností naprosto jasné a vědci tak byli schopni určit projevy, které vznikly pod vlivem alkoholu. Průkazný byl jejich test už od hladiny 0,8 promile alkoholu v krvi, což je v USA limit tolerance pro řidiče.

Opilí řidiči musí od příštího roku počítat s přísnějšími tresty za řízení pod vlivem

Jeden ze spoluautorů výzkumu, Brian Suffoletto ze Stanfordovy univerzity, je ohledně možného budoucího využití optimistický. „Nabízí se to třeba u zámku na elektronické zapalování v autech, který by nenechal motor spustit v případě, že by dotyčný hlasovým testem neprošel. To může být užitečné třeba pro řidiče z povolání jako jsou řidiči školních autobusů nebo obsluha těžkých strojů, u kterých existuje riziko ohrožení veřejné bezpečnosti,“ řekl. „Další uplatnění může být v barech a restauracích, kde může jít o vodítko pro obsluhu, kdy už hostovi nenalévat,“ dodal.

Studie už byla zveřejněna v odborném časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs a vyvolala poměrně velký rozruch. Nicméně sami výzkumníci připustili, že má své mínusy. Analýzu opilosti pomocí jazykolamů totiž velmi snadno může ovlivnit etnický původ nebo situace, za které se hlas nahrává. Stejně tak třeba vada řeči, ale i situace, kdy jde řidič třeba od zubaře.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru