Značka MINI na letošním šanghajském autosalonu odhalila svou vizi propojení brýlí pro rozšířenou realitu (Augmented Reality – AR) s automobilem. Projekt MINI Augmented Vision pracuje s jedním z hlavních trendů blízké budoucnosti – technologií rozšířené reality, jež zlepšuje vnímání reality tím, že zorné pole pozorovatele překrývá doplňkovými digitálními informacemi, obvykle prostřednictvím počítačové grafiky. Reálný a virtuální svět se v budoucnosti budou více a více slučovat i při řízení automobilu.Současné Head-Up displeje umějí na čelní sklo promítat nejrůznější důležité informace přímo do zorného pole řidiče, přičemž v budoucnosti tuto technologii nahradí brýle AR. Projekt MINI Augmented Vision ukazuje potenciální výhody integrování tohoto typu brýlí do vozidel MINI.

MINI Augmented Vision: nápad

Špičková technologie je kombinovaná s velkým zorným polem a uživateli umožňuje vidět informativní zobrazení bez nutnosti přestat sledovat vozovku. To znamená, že ve sklíčkách řidičových brýlí se například zobrazují přímé navigační pokyny, takže řidič se může za všech okolností soustředit na řízení. Brýle jsou současně vybaveny technologií sledování, která zaručuje, že promítaná zobrazení nezakrývají ostatní účastníky provozu nebo případná nebezpečí na silnici.

Od vize k prototypu

Brýle MINI Augmented Vision se skládají z procesoru Qualcomm® Snapdragon™ 805 a mobilní platformy Qualcomm® Vuforia™, která poskytuje technologii potřebnou pro určení polohy brýlí uvnitř vozu. Brýle byly vyrobeny rovněž s pomocí společnosti ODG (Osterhout Design Group), předního výrobce AR brýlí, jenž poskytl optickou a elektronickou technologii, stejně jako podporu v oblasti vývoje a výroby. Řízení projektu, vývoj aplikačního softwaru a propojení s vozidlem, stejně jako celkové technické provedení má na starosti divize BMW Group Research and Technology. Design brýlí, jejich barevné kombinace a další náležitosti svěřila značka MINI lidem z Designworks, světoznámé dceřiné společnosti BMW Group.

Procesor Qualcomm Snapdragon 805 je zabudován do horní části obrouček, které jsou vybaveny senzory a kamerami. Používají se pro určování polohy brýlí ve vozidle, v žádném případě nejsou určeny pro natáčení a ukládání videa nebo fotografií. Brýle jsou dále vybaveny dvěma stereoskopickými HD displeji pro trojrozměrné vidění, stejně jako technologiemi Wi-Fi, Bluetooth a GPS. Brýle mohou být také uzpůsobeny potřebám lidí, kteří nosí kontaktní čočky, nebo je lze vybavit dioptrickými skly.

Přečtěte si také:  Tato auta spatřila světlo světa jen v jedné jediné barvě. Jsou to legendární sporťáky i italské supersporty

Ovládání

Aplikace MINI v brýlích fungují jak uvnitř vozu, tak i mimo něj. Uvnitř jsou brýle MINI Augmented Vision spárovány se systémem MINI Connected a ovládají se pomocí ovladačů ve vozidle. Jsou-li mimo vozidlo, lze brýle AR obsluhovat ovládacími prvky na pravém spánku, mezi které patří dotyková plocha a tři tlačítka. Uvnitř vozu je řidič dokonce schopen ovládat některé jejich funkce pouhým otočením hlavy. Například při parkování brýle zobrazují konkrétní obraz prostoru za vozem, stačí k tomu jen otočit hlavu.

Technická specifikace

Srdcem brýlí MINI Augmented Vision je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 805 s kmitočtem 2,3 GHz. Grafickou stránku zajišťuje procesor Qualcomm® Adreno™ 420. Jako operační systém je nainstalován Android 4.4. Brýle jsou vybaveny dvěma stereoskopickými HD displeji pro trojrozměrné vidění, každý s rozlišením 720p (1280 × 720 obrazových bodů).