Před nedávnem spatřila světlo světa studie o tom, že vzduch znečišťují i částice z kotoučových brzd. Bylo tu několik pokusů, kterak tomu zabránit, ale byly to výkřiky do tmy, které se do sériové výroby nejspíše nedostanou. Nové brzdy Brembo by se ale do výroby dostat mohly.

Přečtěte si také:  Brembo plánuje svítící brzdy. Nejde mu jen o design, ale i o bezpečnost

Brembo totiž vyvinulo nové brzdy, které dostaly označení „Greentive“. Už podle názvu je jasné, že ekologie u nich hraje prim, ale v jakém slova smyslu? Výrobce slibuje, že budou mít výrazně vyšší výdrž, ale současně budou méně prášit. Znáte tu špínu na kolech, přestože neprší, když auto dlouho nemyjete?

Pokud se na tyto nové brzdy Brembo Greentive podíváme, můžeme si všimnout toho, že kotouče jsou až překvapivě hladké a skoro až zrcadlově lesklé. Je to proto, že kotouč dostal speciální tvrzenou vrstvu, pojmenovanou jako High Velocity Oxy Fuel (HVOF).

Pokud se na své brzdové kotouče podíváte po několika týdnech nebo měsících, můžete si všimnout toho, že jsou orezlé. I to by se mělo s novými brzdami Brembo Greentive změnit. A čím méně brzdíte, tím více se to děje. S příchodem elektromobilů, u kterých je často možné pro brzdění využívat pouze rekuperaci, se však brzdy používají čím dál méně. A právě i na to jsou podle výrobce tyto brzdy díky svému složení a konstrukci připraveny.

Přečtěte si také:  Brzdovou kapalinu je také potřeba měnit. S postupem času se snižuje její funkčnost

V prostoru brzdového disku je navíc logo výrobce. Nejde o prvořadý marketing, ale o značku, upozorňující na míru opotřebení. Dokud bude vidět, je všechno v pořádku, pokud ale zmizí, je čas na výměnu kotouče. Brembo ale slibuje, že tyto kotouče vydrží dlouho, o poznání déle než ty, používající se dnes běžně. Zároveň mají být odolnější k přehřívání, což je dobrá zpráva pro řidiče sportovních aut. Pomoci tomu mají i speciální pružiny do brzdového třmene, které mají spolehlivě vracet po uvolnění brzdového pedálu destičky pryč od kotouče.

Nejde ale zatím o hotový produkt. Kdy a za kolik se brzdy Brembo Greentive objeví na trhu, zatím není jasné.