BMW začalo s koncem minulého roku připomínat všechny generace svého superrychlého sedanu M3. Generace nám představuje pěkně popořadě. Už jsme mohli zhlédnout tři videa, ve kterých jsme viděli první generaci kultovní E30, druhou nenápadnou E36 a třetí svalnatou E46. Jak logika napovídá, tentokrát půjde o čtvrtou generaci BMW M3 E91 (sedan), E92 (coupé) a E93 (cabriolet).

Nová generace měla za úkol být opět ještě výkonnější, ale přesto lehká a skvěle ovladatelná. Původní řadový šestiválec tak pod kapotou vystřídal vidlicový osmiválec s objemem čtyř litrů, díky čemuž výkon poskočil na 309 kW/420 koní a točivý moment stoupl na 400 Nm. Důraz však musel být kladen také na spotřebu paliva, protože už v té době platila přísná pravidla Evropské Unie.

Hmotnost šetřili inženýři nejen na předním nárazníku, ale i na výfukovém potrubí a do sériové výroby uvolnili střechu z karbonových vláken, se kterou poprvé přišla předchozí generace ve speciální edici M3 CSL. A speciální limitované edice měla i čtvrtá generace. Za zmínku jistě stojí M3 GTS, jejíž výkon díky zvýšení objemu motoru na 4,4 litru poskočil na 331 kW/450 koní, dostala několik aerodynamických prvků navíc a interiér naopak o několik nedůležitých věcí přišel. Vyrobeno bylo 135 aut. Ještě exkluzivnější je edice M3 CRT (Carbon Racing Technology), kterých vzniklo pouze 67 kusů. I v této verzi byl objem i výkon motoru zvýšen na 4,4 litru a 331 kW/450 koní. Karbon byste tu našli prakticky všude, dokonce i v plastech karoserie a na dalších místech. Více informací o obou speciálních verzích, stejně jako celkově o čtvrté generaci BMW M3 se dočtete zde.

Čtvrtá generace BMW M3 také poprvé přišla s nastavitelnými jízdními režimy, kterými šlo měnit mnoho věcí, od odezvy na plynový pedál, účinek posilovače řízení, rychlost a intenzitu řazení nové dvouspojkové převodovky M DCT, až případně po adaptivní podvozek. Přibyl také sportovní mód stabilizačního systému, stále se dá zcela vypnout (to si naštěstí ponechala i poslední generace BMW M3). Poprvé se v této generaci nastěhoval do interiéru multimediální systém iDrive, který automobily BMW jen v lehce pozměněné podobě používají dodnes.

BMW M3 čtvrté generace se prodávalo od roku 2007 do roku 2013. V roce 2014 přišla nová generace, která se vrátila k řadovému šestiválci a přidala dvě turbodmychadla.