BMW Vision Future Luxury je ukázkou toho, jak si BMW Group v dlouhodobém horizontu představuje moderní pojetí luxusu. Jde o pokrokově navrženou kombinaci exkluzivity a inovací, jež je vytvořena pro výjimečné jízdní zážitky propojující emoce a jedinečnost. To vše je ztělesněno v designu karoserie a v provedení interiéru konceptu BMW Vision Future Luxury, stejně tak jako v jeho pokrokových technologiích.

Adrian van Hooydonk, Senior Vice President BMW Group Design, popisuje charakter BMW Vision Future Luxury těmito slovy: „Inovativní technologie a moderní pojetí luxusu bylo vždy významnou součástí DNA značky BMW. K tomu, abychom ukázali, jakým směrem bychom se chtěli v budoucnu ubírat, a současně abychom získali novou inspiraci a motivaci, vytváříme vizionářské koncepční vozy, mezi které patří i BMW Vision Future Luxury. Právě tato studie s inovativními technologiemi a důrazem na nejmenší detaily je dalším logickým pokračováním vývoje moderního luxusu.“

Předzvěst nového přístupu – design

„Design BMW Vision Future Luxury je poslem naší filozofie moderního luxusu, v němž hlavní a nezastupitelnou roli hrají pokrokové technologie. Tyto inovace dodávají novou podobu mnohavrstvému zážitku z luxusu, který se opírá o inteligentní lehkou konstrukci, moderně řešený interiér a radikálně nové uživatelské rozhraní,“ vysvětluje designérský přístup k BMW Vision Future Luxury Karim Habib, šéfdesignér značky BMW.

Tento přístup je jasně patrný také uvnitř, kde se jedinečným způsobem snoubí tvary s funkčností nejmodernějších technologií. Například přístup inteligentního snižování hmotnosti je v interiéru patrný na konstrukčním principu subtraktivního modelování. Ten spočívá v tom, že tvar a funkce jednotlivých komponentů jsou vytvořené z jedné kompozitní struktury, složené z několika vrstev a materiálů. Základní vrstvou je uhlíkový kompozit, na němž je situována funkční vrstva s ovládacími komponenty, displeji a různým typem osvětlení. Následuje strukturální vrstva zajišťující dodatečnou pevnost, která je vyrobena z hliníku. A konečně na povrchu se nachází vrstva skládající se ze dřeva, případně kůže, jež vytváří příjemnou a komfortní atmosféru. Na jednotlivých místech interiéru je tato struktura „obroušena“ na vrstvu a materiál, který je pro určitou funkci vyžadován – odtud subtraktivní (odčítací) modelování. Právě díky tomu, že řešení interiéru je vždy navrženo s důrazem na podstatu, dochází z celkového pohledu k úspoře hmotnosti. Tento přístup současně vytváří dojem bezešvých přechodů jednotlivých celků, a tím i elegantních a plynulých povrchů.

V tomto komplexním přístupu ke snižování hmotnosti se v nenapodobitelné míře využívá vlastností uhlíkových kompozitů, které jsou použity ve spojení s dalšími materiály. Základní struktura z uhlíkových kompozitů je viditelná například na dveřích, pod sedadly a zejména také v oblasti B sloupku, který na rozdíl od minulosti takřka zcela chybí. Konstrukce z uhlíkových kompozitů umožnila integrovat rámy sedadel do nosné struktury karoserie. Nechybějí ani výztuhy v bočních prazích, stejně tak jako středové konzole, takže mohl být použit pouze skutečně minimální B sloupek. Bez tohoto nového řešení B sloupku opírajícího se o využití uhlíkových kompozitů by nebylo možné navrhnout proti sobě se otevírající dveře konceptu BMW Vision Future Luxury.

Přečtěte si také:  V Polsku otevřel první autosalon BMW M a BMW M Motorsport ve střední a východní Evropě

Nový druh uživatelského rozhraní a exkluzivní služby BMW ConnectedDrive

V prostoru pro řidiče a jeho spolujezdce vytvářejí přesně vedené linie a pečlivě navržené povrchy dojem exkluzivní dynamiky. Tvar přístrojového panelu doslova obepíná samotný displej, který je jeho hlavní částí. Řidič je obklopen celkem třemi displeji, jejichž uspořádání vytváří pro BMW typické zaměření interiéru na řidiče. Technologie trojrozměrného zobrazení vytváří efekt, kdy jsou zobrazované údaje vidět až hluboko v samotném displeji, což je nejen příjemné pro oči, ale současně se tímto způsobem unikátně navozuje dojem hloubky a prostornosti.

Na levém displeji se zobrazují především informace samotného automobilu, uprostřed je programovatelný displej přinášející informace o rychlosti, otáčkách motoru a další údaje tohoto typu, stejně tak jako různá aktuální upozornění, která jsou pro daný okamžik potřeba. Na pravém displeji – Informačním displeji řidiče – se zobrazují doplňkové údaje informačního, zábavního a komunikačního systému. Všechny tyto funkce může navíc řidič ovládat hlasem.

BMW Vision Head Up displej

Primárním displejem pro „analogový kontakt“ s vozem je BMW Vision Head Up displej, který doplňuje řidičův pohled o doplňkové informace přímo v jeho zorném poli a na odpovídajícím místě reálného obrazu před vozem. Budovy, dopravní značky nebo různá nebezpečí lze zvýraznit přímo v reálném prostředí, a tím zcela přirozeně přesměrovat pozornost řidiče na to, co je v daném okamžiku relevantní. Právě tato technologie vytváří zcela novou podobu asistenčních systémů. Například ukazatel rychlostních limitů ukáže přímo v reálném prostředí na aktuální rychlostní omezení, případně Traffic Light Assistant dokáže informace o přepínání semaforů zobrazit v jejich blízkosti.

BMW Vision Future Luxury je namísto dnes obvyklého centrálního kontrolního displeje, sdíleného řidičem a spolujezdcem, vybaveno displejem umístěným přímo před spolujezdcem a určeným pro něj. Tento displej je propojen s Informačním displejem řidiče a informace mezi těmito displeji lze měnit pomocí gest na dotykové ploše. Na displeji určeném pro spolujezdce se mohou zobrazovat například informace o rezervaci lístků do opery, kterou lze provádět přímo z vozu pomocí Informační služby Concierge Service Luxury od BMW ConnectedDrive. Tímto řešením nedochází k vyrušování řidiče. Ze sedadla spolujezdce lze pomocí dotykového ovladače iDrive Touch komfortně ovládat mnoho funkcí vozu.

Tablet s dotykovým ovládáním pro zadní část vozu

V zadní části BMW Vision Future Luxury je před každým z cestujících umístěn v rámečku z uhlíkových kompozitů rozměrný displej. Jejich ovládání se provádí prostřednictvím tabletu umístěného ve středovém tunelu. Celý systém je propojen s přední částí vozu a lze z něj obsluhovat i služby z programu BMW ConnectedDrive. V jednoduché a srozumitelné podobě lze tímto způsobem například sledovat rychlost jízdy, případně čas dojezdu do cíle, nebo využívat Informační služby Concierge Services Luxury. Je možné samozřejmě též využívat Online zábavu a pracovat s audiovizuálním obsahem sdíleným po internetu, případně hrát hry.

Přečtěte si také:  Zimní drifty ho stály jeho BMW. Od rozpáleného výfuku shořelo celé auto

Osobní prostor v zadní části

Pro cestující v zadní části je BMW Vision Future Luxury připraveno poskytnout doslova hýčkající osobní prostor. Samostatná, výrazně tvarovaná sedadla cestující vzájemně oddělují a dodávají jim pocit nenarušené osobní zóny. Tento dojem vytvářejí nejen skládací stolky, ale také displeje umístěné na pevné zadní části předních sedadel, které každé ze zadních sedadel oddělují od ostatních. Tento pocit dále umocňuje i tvarové řešení zadní části interiéru, jež v hojné míře využívá trojrozměrných ploch a detailů. Celek dotvářejí i světelné zdroje umístěné do dřevěných prvků, které celé řešení podtrhují a dodávají mu velmi moderní vzhled. Výjimečná kvalita provedení vnitřního prostoru je patrná také z použité nejkvalitnější anilinové kůže v hnědé barvě Batavia, doplněné světlejšími odstíny Silk shade a Silk nubuk. To vše dokonale ladí s jemným lipovým dřevem. Luxusní, a přitom příjemnou atmosféru pomáhá vytvářet i zvolené barevné schéma, jež spočívá v tmavších odstínech použitých v horních vrstvách a světlejších tónech aplikovaných na odkrytých místech spodních vrstev.

Exkluzivita a elegance – design karoserie

Exkluzivita BMW Vision Future Luxury je jasně patrná již z bočního pohledu, při němž zaujmou vyvážené proporce s neobyčejnou elegancí. Typickými rysy jsou dlouhý rozvor náprav, krátké převisy karoserie a přitom nízká linie střechy vzad posunutého prostoru pro posádku. Pro značku BMW je typická také jednoznačně vedená boční linie pod spodním okrajem bočních oken, která automobil jedinečným způsobem „napíná“. Pod ní jsou použité opulentně tvarované boky se zvýrazněnými blatníky, jemně obepínajícími kola. Tyto tvary jsou navržené lidskou rukou a vyznačují se emočním nábojem, jehož by pouze s využitím počítačového modelování nebylo možné dosáhnout. Tvary zvýrazňuje i speciální lak karoserie Liquid Platinum Bronze s příjemným leskem. Zajímavostí designu jsou vnější zpětná zrcátka, která vypadají, jako by organicky vyrůstala z chromovaného rámečku bočních oken.

BMW EfficientDynamics: propracovaná aerodynamika a inteligentní snižování hmotnosti

Na designu karoserie BMW Vision Future Luxury jsou zřejmá nejen pokroková řešení v oblasti aerodynamiky, ale také inteligentní snižování hmotnosti. Již samotná plynule se svažující linie střechy, jemně přecházející do víka zavazadlového prostoru, přispívá k ideálním aerodynamickým vlastnostem. Také tělo karoserie je dalším významným prvkem snižujícím aerodynamický odpor, nicméně značný vliv mají rovněž jednotlivá řešení, promyšlená do nejmenších detailů. Mezi ně patří především vzduchové průduchy za předními koly, C sloupky navržené pro optimální obtékání nebo otvory v zadním nárazníku, které odvádějí vzduch z prostoru podběhů zadních kol. Elegantní proužek z uhlíkových kompozitů na bočních prazích dává nenápadnou formou najevo, že hlavními materiály snižujícími hmotnost BMW Vision Future Luxury jsou právě uhlíkové kompozity a hliník. Tyto materiály jsou v automobilu použity cíleně na místech, kde má jejich aplikace největší efekt – jsou vyžívány jak samostatně, tak ve vzájemném spojení.

Přečtěte si také:  Test BMW 118i (2021)

Laserové světlomety BMW Laseright vpředu

Nezaměnitelná identita BMW Vision Future Luxury je dána pro BMW typickou maskou chladiče s dvojicí dominantních ledvinek. Celá přední část konceptu se vyznačuje velmi čistými a jednoduchými tvary. Světlomety s minimalizovanými rozměry se opírají o technologii laserových světlometů BMW Laserlight, která nejenže vyžaduje malou plochu pro projekci světla, ale současně se vyznačuje zcela novými standardy jasu vyzařovaného světla, dosvitu a intenzity. Jejich koncentrované, paralelně orientované světelné paprsky vyzařují až desetkrát intenzivnější světlo než systémy LED. Cestu k použití v budoucnosti otevírají laserovým světlometům i minimální zástavbové rozměry a menší spotřeba energie.

Elegantní výraz dodává přední části také řešení její spodní části, které využívá kombinace různých materiálů a neobvyklého tvarování pro velmi speciální vzezření. Na krajích jsou ve spodní části předního nárazníku umístěné speciální průduchy, jež jsou součástí přístupu BMW EfficientDynamics. Jsou vyrobené z uhlíkových kompozitů, takže mohou být velmi tenké a lehké. Aerodynamické řešení BMW Vision Future Luxury opticky zvýrazňuje i chromovaný proužek na plochách regulujících proudění vzduchu.

OLED osvětlení vzadu

Horizontálně vedené linie boků konceptu BMW Vision Future Luxury plynule přecházejí až do jeho zadní části. Podobně jako vpředu, i zde inovativní technologie umožnily vytvořit zcela specifický celek. Vůbec poprvé zde BMW použilo organické světlené diody (OLED), které dovolily vznik zcela nového pojetí pro BMW typických zadních svítilen ve tvaru písmene L. Využívá se v nich velké množství diod OLED, tvarovaných právě do písmene L.

Organické světelné diody OLED jsou tvořené vrstvami organických polovodičů umístěných mezi dvojicí elektrod. Světlo emitující polymerová vrstva má tloušťku pouhých přibližně 400 nanometrů a je přibližně 400krát tenčí než lidský vlas. Organické diody OLED jsou nejen velmi tenké, ale současně je lze takřka libovolně tvarovat a světlo vyzařují homogenně z celého svého povrchu. Minimální rozměry spolu se skutečností, že tento zdroj světla nevyžaduje žádná doplňková zrcadla pro cílené vedení světla, otevírají zcela nové možnosti pro aplikaci v osvětlení automobilů.