BMW nechalo X6 nalakovat nejčernější černou barvou na světě. Ukáže ho ve Frankfurtu

Autor: Anina Russová - 29. 8. 2019


Mysleli jste si, že černá barva je prostě jen jedna? Že je prostě jen tmavá a černá? Nic víc? Tak jste se spletli. Existuje totiž super černá barva, která má označení Vantablack VBX2. Je možné ji nalakovat, respektive asi spíš nanést, prakticky na cokoliv, ale na auto ji ještě nikdy nikdo nedal.

Je nesmírně zvláštní a my se vám její specifika pokusíme srozumitelně vysvětlit. Vantablack VBX2 je známa jako nejčernější černá na světě proto, že je tvořena malými černými nanotrubičkami. Ty jsou asi 5000krát tenčí než lidský vlas, což znamená, že do jednoho centimetru čtverečního laku se vejde jedna miliarda těchto trubiček, tedy nanočástic.

BMW X6 nové generace je oficiálně tady. Bude mít podsvícenou masku chladiče

Díky tomu je světlo, které dopadá na povrch těchto částic prakticky pohlcováno. Neodráží se. Dokonce pohlcuje 99,965 % veškerého dopadajícího světla, takže objekt, který je tímto lakován, vypadá spíše než jako 3D, což vlastně taky je, i když je 2D. Tuhle super černou barvu v roce 2014 představila společnost Surrey NanoSystems, ale od té doby už jej používá víc firem specializujících se na barvy a laky.

Ve chvíli, kdy je tato barva aplikována na budovu, vznikne ten 2D efekt. Ukázalo se, že na autě to není tak enormní. Stále můžete vidět jeho tvary, ačkoliv to chce trochu soustředění.

V rámci tvarů auta totiž barva odrazí 1 % světla. Jak moc to funguje a jak to opravdu vypadá, se budete moci přesvědčit na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu, kde bude vystaveno takto lakované nové BMW X6.

Mimochodem, zástupci firmy Surrey NanoSystems přiznali, že nabídku na nalakování jejich super černou nějaké auto v minulosti už dostali. Ale přesvědčila je až X6, tedy hlavně její tvary, které tuto barvu unesou a předvedou tak, aby to vypadala dobře.

A naživo je to auto snad ještě černější…

[fbvideo link=“https://www.facebook.com/watch/?v=1254665244716014″ width=“640″ height=“400″ onlyvideo=“1″]

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru