2022-facelift-bmw_m8-competition-gran_coupe- (1)

BMW M8 Competition má po faceliftu. Motor zůstal, design je jen decentně učesaný

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - 26. 1. 2022


BMW M8 Competition Coupé, BMW M8 Competition Cabrio a BMW M8 Competition Gran Coupé vynikají kombinací enormního výkonu, podmanivého luxusu a impozantního vzhledu. Na jaře 2022 BMW M GmbH přiostří vzhled svých vysokovýkonných luxusních sportovních vozů promyšlenými úpravami jejich designu a modernizací způsobu obsluhy.

Nejnovější BMW M8, které je k dispozici ve třech karosářských verzích, se vyznačuje novými barvami karoserie a M koly z lehkých slitin. Pro luxusní vysokovýkonné modely budou poprvé k dispozici světlomety M Shadow Line, jež nabízejí další možnosti individualizace vzhledu. Současně s tím přináší do interiéru nový závan svěžího stylu kombinace čalounění kůže Merino a Alcantary v novém barevném provedení černá/oranžová Sakhir Orange. Ovládací systém BMW iDrive je nyní pro jednodušší ovládání vybaven 12,3palcovým dotykovým displejem.

BMW M GmbH navyšuje počet modelů v segmentu luxusních vozů

BMW M8 Competition Coupé, BMW M8 Competition Cabrio a BMW M8 Competition Gran Coupé představují vrchol modelové řady BMW M GmbH a zajišťují značce silnou pozici v segmentu luxusních vozů. Díky specifickým provedením karoserie přináší tato trojice vrcholných modelů svoji vlastní individuální interpretaci charakteristických M jízdních vlastností do vysoce prestižního světa luxusních sportovních vozů.

Klíčovým prvkem všech tří modelů jsou technologie pohonného ústrojí a podvozku navržené tak, aby poskytovaly vzrušující jízdní zážitky. Hnací sílu pro impozantní jízdní výkony těchto vozů obstarává osmiválcový motor vybavený technologií M TwinPower Turbo, který dosahuje maximálního výkonu 460 kW/625 koní a nejvyššího točivého momentu 750 Nm. Jak je u M automobilů zvykem, motor je díky své chuti po otáčkách schopen produkovat vysoký točivý moment v širokém pásmu otáček, zatímco osmistupňová převodovka M Steptronic s funkcí Drivelogic a systém pohonu všech kol M xDrive zajišťují optimální přenos výkonu na vozovku. Jednotlivé prvky pohonného ústrojí vzájemně spolupracují s mimořádnou přesností a poskytují sportovní výkony, které uspokojí a zároveň nadchnou – například zrychlením z 0 na 100 km/h za pouhé 3,2 sekundy (BMW M8 Competition Coupé a BMW M8 Competition Gran Coupé) nebo 3,3 sekundy (BMW M8 Competition Cabrio).


BMW M8 Competition Cabrio


Technika podvozku vycházející z poznatků ze světa závodních vozů je individuálně naladěna pro každý konkrétní model a zajišťuje tak harmonickou kombinaci dynamiky, agility a preciznosti, které jsou charakteristickým rysem jízdních vlastností automobilů BMW M. I zde byly zúročeny zkušenosti získané při vývoji závodního vozu BMW M8 GTE.

Osm nových barev karoserie, premiéra světlometů M Shadow Line

Nezaměnitelný vzhled BMW M8 Competition Coupé, BMW M8 Competition Cabrio a BMW M8 Competition Gran Coupé definují jejich mohutné tvary, velkorysé rozměry, elegantně tvarované povrchy, aerodynamické linie a M specifické designové prvky přizpůsobené funkčním požadavkům vysokovýkonného sportovního vozu. Nové barvy karoserie dávají ještě více vyniknout čistému designu povrchů karoserie. Aktualizovaná nabídka barev karoserie pro tuto trojici modelů zahrnuje osm nových odstínů.

Nová nabídka barev karoserie obsahuje šedý metalický lak Skyscraper Grey, šedý metalický lak Brooklyn Grey, zelený metalický lak Isle of Man Green a modrý metalický lak BMW Individual Tanzanite Blue. K nim se přidávají čtyři nové varianty exkluzivních laků Frozen, jejichž hedvábně matný povrch velmi efektně zvýrazňuje moderní designový jazyk modelů BMW M8. Zákazníci si nyní mohou objednat následující matné metalické laky BMW Individual: šedá Frozen Pure Grey, šedá Frozen Deep Grey, zelená Frozen Deep Green a modrá Frozen Tanzanite Blue.

Součástí standardní výbavy jsou pro zachování optimální viditelnosti za všech povětrnostních podmínek a jízdních situací laserové světlomety BMW Laserlight včetně adaptivní natáčecí funkce do zatáček a neoslňujícího asistenta dálkových světel BMW Selective Beam. Nová provedení těchto vysokovýkonných sportovních vozů lze nyní volitelně objednat také se světlomety M Shadow Line. Tmavá povrchová úprava jejich vnitřních částí a chromované detaily uvnitř světelných jednotek dodávají přední části všech verzí více osobitosti a sportovního stylu, přičemž tento efekt dále umocňuje standardně dodávaný leskle černý rámeček BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek.


BMW M8 Competition Coupé


Nová 20palcová M kola z lehké slitiny v designu Star-spoke

Podvozek nových modelů BMW M8 kombinuje elektronicky řízené tlumiče a elektromechanické řízení M Servotronic s integrovaným brzdovým systémem nabízejícím dvě nastavení odezvy pedálu, takže řidič si může vybrat mezi komfortnější, nebo naopak přímější sportovní odezvou. Zákazníci si mohou jako alternativu ke standardním M brzdám s dvoudílnými kotouči zvolit také M karbon-keramické brzdy.

Stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control) řidiči umožňuje aktivovat režim M Dynamic Mode (MDM), který umožňuje zvýšený prokluz kol. V kombinaci s pohonem všech kol M xDrive, který upřednostňuje kola zadní nápravy, může řidič provádět extrémně dynamické jízdní manévry, včetně řízených přetáčivých smyků. Součástí standardní výbavy jsou 20palcová M kola z lehké slitiny, obutá do vysokovýkonných pneumatik o rozměrech 275/35 R 20 vpředu a 285/35 R 20 vzadu. Další M kola z lehké slitiny se stejnými rozměry jsou připravena na seznamu volitelné výbavy. Patří mezi ně nový model v designu Star-spoke s dvoubarevným černo-šedým povrchem.

M sportovní sedadla a skořepinová sedadla M Carbon v nové variantě čalounění kůže/Alcantara

Interiér nových modelů BMW M8 je kombinací nezaměnitelného designu interiéru ve stylu M a moderního luxusu. Standardně dodávaný BMW Head-Up Displej nabízí M specifické zobrazení informací. Tlačítko Setup na středové konzole zajišťuje přímý přístup k nastavení motoru, tlumičů, řízení, pohonu všech kol M xDrive a brzd, což řidiči umožňuje nakonfigurovat si vlastní individuální nastavení. Dvě různá nastavení lze trvale uložit spolu s řidičem preferovaným nastavením zvuku motoru, charakteristiky řazení, stabilizačního systému a funkce Auto Start Stop a poté je vyvolat stisknutím jednoho ze dvou M tlačítek na volantu. Tlačítkem M Mode na středové konzole je navíc možné měnit jak chování asistenčních systémů, tak informace zobrazované na přístrojovém panelu a Head-Up Displeji. V tomto případě lze volit mezi nastaveními ROAD, SPORT a TRACK.

K intenzitě zážitků z jízdy v těchto vysokovýkonných sportovních vozech přispívají také standardně dodávaná M sportovní sedadla. Pro autentickou atmosféru závodních vozů jsou k dispozici pro řidiče a spolujezdce rovněž skořepinová sedadla M Carbon. Tato sedadla se vyznačují výrazným tvarem, obnaženými povrchy z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP), integrovanými opěrkami hlavy, výřezy v opěradle a v bočnicích a otvory pro vícebodové bezpečnostní pásy. Kombinují v sobě závodní funkčnost s vynikajícím komfortem na dlouhé vzdálenosti a přepychovým zpracováním. Jsou vyhřívaná a elektricky nastavitelná s paměťovou funkcí na straně řidiče a jsou taktéž vybavena osvětleným logem „M8“ v opěrkách hlavy.

Interiér nových modelů BMW M8 je standardně čalouněn kombinací kůže Merino a Alcantary, a to jak v případě M sportovních sedadel, tak v případě skořepinových sedadel M Carbon. Toto čalounění je poprvé k dispozici také v barevném provedení černá/oranžová Sakhir Orange a všechny varianty mají černé Alcantarové sekce, které se nyní objevují i na čalounění přístrojové desky a horní části obložení dveří.


BMW M8 Competition Gran Coupé


Kontrolní displej s úhlopříčkou 12,3 palce pro snadnější ovládání

Součástí standardní výbavy BMW M8 Competition Coupé, BMW M8 Competition Cabrio a BMW M8 Competition Gran Coupé je také BMW Live Cockpit Professional. Tato výbava přináší velký kontrolní displej (zvětšený z 10,25 na 12,3 palce), jehož dotyková funkce umožňuje rychlé, snadné a intuitivní ovládání nepřeberného množství funkcí vozidla.

Mezi funkce BMW Live Cockpit Professional patří kromě jiného online navigační systém BMW Maps a BMW Intelligent Personal Assistant. Exkluzivní charakter nových modelů BMW M8 dále podtrhují standardně dodávané prvky, jako například Driving Assistant, parkovací asistent Parking Assistant, couvací asistent, příprava pro telefon s bezdrátovým nabíjením a audiosystém Harman Kardon Surround Sound System.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru