Zatím poslední, pátá generace BMW M3 je revoluční. Nejen, že poprvé zmenšila motor, ale také přidala turbodmychadla a “zrušila” karoserii kupé a kabriolet, protože z ní udělala M4. Nicméně auto je rychlejší než kdy dřív…

Bavorská automobilka po videích představující první čtyři generace BMW M3 (E30, E36, E46 a E92) konečně přichází s tou poslední, která byla představena v roce 2014. Úkoly zněly opět jasně – nižší hmotnost, rychlejší reakce i lepší dynamika. A opět se povedlo. Ačkoliv motor přišel o atmosférické plnění, dvojice turbodmychadel se nepotřebuje příliš dlouho “nadechovat” a navíc motor díky tomu nabídne mnohem vyšší točivý moment v nižších otáčkách. Zároveň s tím klesla (minimálně “papírově”) spotřeba paliva. Mezigeneračně auto shodilo přibližně 80 kg hmotnosti, z čehož se například 5 kg ušetřilo na víku zavazadelníku, které navíc dostalo oproti sériovému modelu nový aerodynamičtější tvar.

Nová generace BMW M3/M4 se ještě při vývoji testovala na závodním okruhu Nurburgring. Testy byly důkladné, protože s auty jezdili profesionální závodníci (například Timo Glock) s inženýry na sedačkách spolujezdců. Nastavení auta se tak upravovalo přesně tak, aby auto bylo co nejovladatelnější a nejrychlejší.

Ani v páté generaci nechybí speciální edice, jde o nedávno představené BMW M4 GTS, které zajelo Nurburgring se skvělým časem 7 minut a 28 sekund. Vysokootáčkový přeplňovaný motor byl upraven, bylo přidáno unikátní vstřikování vody a výkon poskočil na působivých 368 kW/500 koní. Zrychlení z 0 na 100 km/h je auto schopno za pouhých 3,8 sekundy a dosáhne nejvyšší rychlosti až 305 km/h.