BMW M2 oficiálně: 370 koní, podvozkové prvky z M3 a Nürburgring pod osm minut – foto + video

Autor: Jan Karlík - 14. 10. 2015


Je to tady! Pamatujete si třeba příchod slavného Toyobaru, nebo představení nové generace MX-5? Ano, vím, srovnávám jablka a hrušky, ale pro člověka, kterému koluje v žilách místo krve vysokooktanový benzín, mají tyto události podobnou auru. Přívítejte BMW M2, automobil, kvůli kterému praskne nejedno prasátko a rozvodoví právníci budou mít zase o něco více práce po vyprázdnění manželských účtů.

BMW M2 představuje nejmenšího, ale plnohodnotného zástupce celé rodiny BMW M. Srdcem auta se stal přeplňovaný třílitrový řadový šestiválec s přímým vstřikováním benzínu, který produkuje 370 koní v 6 500 otáčkách za minutu, zatímco maximální točivý moment 465 Nm je k dispozici od 1 400 do 5 560 ot./min. K dispozici je také krátkodobý overboost, který zvládne pumpovat rovných 500 Nm. Pokud přemýšlíte nad původem motoru, jedná se o stejný agregát jako v případě BMW X4 M40i. Nicméně některé důležité a nejvíce zatěžované prvky jsou nově vyvinuté. Celková hmotnost vozu se dostala na hodnotu 1 565 kg (v kombinaci s automatickou převodovkou, manuál je dokonce o 25 kg těžší) a BMW se rádo ohání, že je to málo. Inu, špatná hodnota to není, v porovnání s M235i se podařilo ušetřit 35 kg, ale vzhledem k tomu, že i v propagačním videu novou M2 stíhá vedle 1M Coupé také BMW M3 E30 a faktu, že se jedná o nejmenší vyráběné eMko, je nám z té hmotnosti trochu smutno. Nicméně v kombinaci s tímto výkonem nová M2 nabízí zrychlení na 100 km/h za 4,5 sekundy v případě manuální převodovky. Automatická převodovka to zvládne ještě o dvě desetinky rychleji.

Maximální rychlost byla německy přiškrcena na 250 km/h (za příplatek lze omezovač posunout na 270 km/h). Pokud v ceníku zaškrtnete volbu automatické sportovní převodovky, k běžným režimům – Comfort, Sport a Sport+ přibudou ještě speciální režimy Launch control a Smoky burnout. Launch control představovat nemusíme a Smoky Burnout… No, pamatujete si na představení nového Mustangu? Jak se automobiloví nadšenci smáli Fordu, že udělal kouřící tlačítko? Tak nová M2 ho má taky… Jen zmáčknout a zlatokopky naskakují samy do auta.

Pojďme ale zpět k úpravám, které nás zajímají. Plnou péči dostal samozřejmě podvozek, který je kompletně přepracovaný. Má komponenty z hliníku, přední i zadní náprava je pak kompletně převzatá (!) z dvojice vozů M3 a M4. Kromě perfektních jízdních vlastností to přinese také rozšířený rozchod o 64 milimetrů vpředu a 71 milimetrů na zadní nápravě. Nový je také elektronický posilovač z divize M s proměnným účinkem a samozřejmě M sportovní diferenciál mezi zadními koly. Myslelo se také na brzdy, kompletní větraný systém nabízí čtyřpístkové třmeny vpředu a dvoupístkové vzadu. O možnosti příplatku za karbon-keramické brzdy zatím nebyla řeč. Nicméně vzhledem ke shodné technice s modely M3 a M4, to lze očekávat. To vše schovají standardně dodávaná 19″ kola s pneumatikami Michelin Pilot Super Sport o rozměru 245/35 R19 vpředu a 265/35 R19 vzadu.

Myslelo se také na interiér, úpravy se však nesly v klasickém duchu. To znamená loga a znáčky M tak se podíváte, úžasný tříramenný sportovní volant, sportovní sedačky a pokud se plácnete přes kapsu, spousta karbonu na palubní desce a středovém panelu.

Od tohoto modelu si patrně všichni slibujeme velké věci. Kompaktnost a lehkost jsou vlastnosti, které aktuálním modelům řady M chybí. A vzhledem k nenápadným odkazům, jako třeba M3 E30 na propagačním videu, pevně doufám, že se bude na co těšit! Byť to už může být úsměvné, chtě nechtě se Severní smyčka Nürburgringu stala měřítkem pro moderní sportovní vozy. A BMW M2 ji pokořilo za 7 minut a 58 sekund. A to je opravdu výborný čas. Jestli jste už stihli potěžkat prasátko a nebo zkontrolovat stav účtu bez toho, aby vás manželka viděla, je důležité vědět, že první objednávky by měly být vyřízeny na jaře roku 2016 a základní cenovka nese hodnotu 1 567 800 Kč.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru